Спецпроект

1966: київське "Динамо" виграє Кубок СРСР і водночас стає чемпіоном країни

Восени 1966 року "Динамо" робить свій перший "золотий дубль" - команда в гостях перемагає московське "Торпедо" і виграє Кубок СРСР. До того вони вже оформили чемпіонство.

На трибунах київські вболівальники розмахують плакатом із зображенням Богдана Хмельницького - на цей неформальний фанатизм влада закриває очі.

Естонський суддя Хярмс фіксує остаточний рахунок 2:0. Кияни стають володарями Кубку.

За місяць до того "Динамо" виграло золоті медалі чемпіонату СРСР. Це стало першим великим успіхом української команди. Матч того сезону проти ЦСКА (4:0) можна подивитися тут.

Тоді ж найкращим гравцем Радянського Союзу став наш земляк Андрій Біба.

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

"Протягом кількох місяців у Парижі існує організована Токаржевським таємна організація під назвою «Орден Св. Юра» (ім’я Петлюри). Ця організація… налічує близько 20 осіб… Мета організації достеменно не з’ясована. Кажуть, що цим таємним товариством керував Василь Вишиваний…"

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.