Спецпроект

Хочете користуватися архівами КГБ? Спитайте нас, як

Як дізнатися, хто співпрацював із КГБ? Де знайти відомості про родичів, засуджених в часи СРСР? Як правильно написати запит? Читайте чорновик посібника для роботи з радянськими архівами. Якщо не знайшли відповіді, пишіть нам.

УПА була більш "робітничо-селянською", ніж радянські партизани

Волинський підрозділ Армії на 79% складався з селян і на 16% - з робітників. Професійних військових - 0,3%. Три чверті повстанців мали вік від 18 до 28 років... Унікальна статистика з облікових карток УПА-Північ.

Головний стадіон Євро-2012: від "Червоного" до "Олімпійського"

За пафосним шоу і пожежами на відкритті реконструйованого "Олімпійського" якось загубився той факт, що стадіон має майже 90-річну історію. Його день народження - 12 серпня 1923 року, коли на "Червоному Стадіоні ім. Троцького" були проведені змагання першої Олімпіади Київщини.

Як Лебедь з Піховшеком Союз розвалили. На гроші американської розвідки

Українська Головна Визвольна Рада (УГВР) і США відіграли ключову роль в незалежності України, хоча до сьогодні історію про це ніколи не розповідали. Свідки або не бажають про це говорити, або вже покинули цей світ...

Генрик Литвин: "У 1990-му про членство в НАТО думали як про футуризм"

Посол Польщі в Україні Генрик Литвин: "Наші криваві землі пережили те, що Захід не пережив. Польща у Європейському Союзі може наголошувати на чутливості цього минулого".

Остап Вишня - "найбільш знаний після Шевченка, поруч із Леніним"

Остап Вишня був високопоставленим чиновником УНР - начальником медично-санітарного управління міністерства залізниць. У його розпорядженні перебували всі залізничні шпиталі, переповнені хворими вояками.

Людмила Гриневич: "Ще в 1930-му проти влади повстав 1 млн українців"

"85% Червоної Армії - солдати, мобілізовані з внутрішніх губерній Росії. Коли їх питали, навіщо вони прийшли в Україну, то відповіддю було: "Раніше жили разом, а тепер поділилися на українців і комуністів, а українці їсти не дають".

Найпопулярніші фільми Української РСР і решти Союзу (ВІДЕО)

В топових рейтингах немає жодного фільму "українського поетичного кіно". Лідирують маловідомі нині шпигунські блокбастери виробництва студії Довженка.

Леся-українка, мама Георгія. Історія життя журналіста, який зник

Відверта розмова з мамою Гії Гонгадзе, записана в перші дні після зникнення Георгія - коли ми ще не знали ні про розмови в кабінеті Кучми, ні про Мельниченка з "диктофоном", ні про "орлів Кравченка", ні про убивць - Пукача, Костенка і Протасова...

Історичні книжки і заходи на Форумі видавців (ОНОВЛЕНО)

"Історична Правда" представляє розклад презентацій та інших цікавих подій, пов'язаних з історією та історичною літературою. Інформація по всім дням Книжкового форуму - від сьогодні до неділі.

УПА проти нацистів. Бій під Загоровим

Проти чоти з 44-х повстанців було кинуто роту німецької жандармерії, роту донських козаків і роту поліції - всього близько 400 осіб. Увечері до німців прибуло підкріплення - десять легких танків. Три німецькі літаки розпочали бомбардування монастиря.

Година папуги

Під такою назвою на українському книжковому ринку вийшла у світ книжка Олександра Зінченка. Прочитав її сам, а тепер Вас заохочую. Мова у ній йде про один невеликий, але значущий воєнний сюжет – сюжет, який досі виринає у міжнародних стосунках, особливо після минулорічної катастрофи літака польського президента. Тобто про Катинь.

Серце, самогубство чи вбивство? Як загинув Василь Стус

Уночі з 3 на 4 вересня 1985 року в карцері табору особливого режиму ВС-389/36 у с. Кучино Чусовського р-ну Пермської обл. пішов із життя 47-річний поет і правозахисник Василь Стус. Версій, чому це сталося, кілька. Але я певен...

Іван Воронаєв: історія однієї людини, історія всієї Церкви

П'ятидесятники України відзначають своє 90-річчя. Основні святкування - в Одесі, адже звідти цей рух поширився по Україні та колишньому Радянському Союзу. Його зародження та поширення пов'язане з іменем Івана Воронаєва - місіонера, який був розстріляний 1937 року як... американський шпигун.

Феномен Польської Підпільної держави

Для АК вирішальний період настав 3 січня 1944 року, коли перші радянські частини перетнули в районі Олевська і Рокитного східний кордон Польщі, легальний, визнаваний усім демократичним світом - він там проходив ще до пакту Молотова-Ріббентропа.

Монастир української енциклопедії під Парижем

"Історична Правда" запрошує вас до Сарселю - французького містечка, де з 1951-го працював осередок української науки і де було підготовлено і видано 11-томну енциклопедію. Сюди приїздять на екскурсію наші чиновники, але історичному місцю вони не допомагають...

Відкритий лист дисидента Овсієнка дисиденту (і фантазеру) Сапеляку

Колишній політв'язень, член Української Гельсінкської Групи, лауреат премії ім. Василя Стуса Василь Овсієнко не зтерпів, написавши полемічний текст-зверення до іншого радянського політзека - Степана Сапеляка з приводу фантазій, які ганьблять рух спротиву.