78 років тому помер Нестор Махно. "Історична Правда" друкує його закордонне листування з агентом у Гуляйполі і розповідь прес-секретаря Служби зовнішньої розвідки Олександра Скрипника про анархістське золото.
26 липня 2012 — Наталя Желнова
Справжня дата утворення Союзу - НЕ 30 грудня 1922 року. Лише у 1930-х Сталін вичавив з історичної пам'яті свято, яке свідчило про його невдачі. Вживання назви СРСР українська сторона вважала незаконним, про що сповіщала Кремль в офіційних документах.
20 липня 2012 — Геннадій Єфіменко
Кожен день кияни ходять по вулицях, на яких жили святі. Поділ, Лук'янівка, Солом'янка - в кожному з цих районів у XX-му столітті жили, молилися, гинули і знаходили сенс життя не зовсім звичайні люди. Ми пропонуємо згадати хоча б деяких з них (рос.).
17 липня 2012 — Олег Гавриш, Влад Головін
Натхненник прокремлівського руху "Наші" оголосив про нову магістерську спеціальність. Звичайні історики не потрібні російському суспільству і владі. Їм потрібні історики-ідеологи, які "формують свідомість молоді на підтримку політичного курсу уряду РФ".
13 липня 2012 — Історична Правда
Багатостраждальну обсерваторію на Чорногірському хребті, яка з 1940-х років стоїть без догляду на висоті 2028 метрів (гора Піп Іван), нарешті вирішили хоча б законсервувати. Будівлю обіцяють накрити дахом і підсушити - а до 2015 року відновити як науковий і туристичний об'єкт.
9 липня 2012 — Історична Правда
Українська мова зазнала багато утисків і переслідувань, але це не завадило українцям не лише розвивати її, але й давати адекватні відповіді переслідувачам. Один із таких випадків трапився у жовтні 1926 року.
6 липня 2012 — Святослав Липовецький
"Ще досі існує в Європі народ, який налічує понад тридцять мільйонів людей, якому, однак, під приводом державної необхідності відбирають мову... Святе право національної окремішності є першою засадою миру."
4 липня 2012 — Ігор Дерев'яний
Чекіст, який арештував Попова, повідомляв: "Кидається в очі сильно розвинутий український націоналізм. Партійні товариші розмовляють українською мовою, знаючи водночас російську, тоді як я української не розумію".
3 липня 2012 — Геннадій Єфіменко
Виявилося, що серед 450 депутатів нема жодного (!), кого можна було б назвати представником інтересів музеїв. Лобісти автопрому, аграрного сектора, алкоголю і тютюну є, а музеїв - нема. І зараз музейна спільнота активно обговорює список можливих кандидатів на свого представника у ВР. (рос)
20 червня 2012 — Олексій Копитько
Він працював з Мечніковим і Пастером, зробив відкриття всесвітнього значення. Та вдома про нього розповідали вигадки. І тільки зараз видатний мікробіолог Сергій Виноградський пошанований у себе вдома. Хоч би і пам'ятником... (рос.)
19 червня 2012 — Дмитро Панаїр
У червні 1892 року в Києві рушив електричний трамвай - вперше у Східній Європі і тодішній Російській імперії. Ця історія тісно пов'язана з бізнес-інтересами, відкатами, судами та інтригами депутатів тодішньої Київради (міської Думи).
18 червня 2012 — Дмитро Корнійчук
Найпопулярніша в Україні назва для вулиць, на яких знаходяться місцеві органи влади - вулиця Леніна. Усього їх майже 4,5 тисячі. Назва Незалежності зустрічається в адресах тільки 219 разів.
13 червня 2012