Спецпроект

Відродження "Пласту" в документах КҐБ, КПУ і поза ними

Комуністична влада так налякалась "необандеровців", що забороняли продавати харчі пластунам, а у криницю неподалік одного з перших таборів всипали стільки хлор­ки, що вода стала непридатною до споживання...

КПЗУ і "Сельроб". Український лівий рух на Галичині й Волині в 1920-х

Упродовж 1920-х років домінантними силами в суспільно-політичному житті Західної України були націонал-ліберали (УНДО) та ліві радикали (КПЗУ, Сельроб). Цю лівицю знищили більшовики Сталіна і влада міжвоєнної Польщі.

В гостях у Штазі. Як Німеччина відкрила архіви держбезпеки НДР

Найперше, що роблять спецслужби тоталітарних режимів, відчуваючи, що можуть утратити контроль над суспільством, – спалюють документи. Сумнозвісне міністерство державної безпеки НДР – Staatssicherheit, або Штазі, – не встигло знищити все.

"Наступна європейська війна почнеться в Україні". Журнал Look, 1939. КАРТА

14 березня 1939 року американський "глянець" опублікував статтю про плани Гітлера щодо України - найбільшого на той час бездержавного краю Європи. Наступного дня Карпатська Україна вступила у бій з угорськими союзниками нацистів.

Український голос Америки. Понад чверть віку як один день

Адріян Кармазин, керівник Української служби "Голосу Америки", пішов у відставку після 27 років роботи. У цих нотатках він ділиться спогадами про свою кар'єру в міжнародному телерадіомовленні. І про ті зустрічі в Україні, які мав - від простих людей і до політиків найвищого рангу.

Валер’ян Підмогильний. Письменник на світанку тоталітаризму

Він міг бути гордістю будь-якої європейської літератури. Але його вбив капітан Матвеєв в урочищі Сандармох. Оглядаючись назад може виникнути враження, що у деяких проявах інтелектуального та культурного життя сучасне суспільство і досі не дорівнялося до покоління Хвильового.

Про першого мера Донецька. Життя і смерть Семена Ієйте

В 1917 р. Юзівка нарешті отримала статус міста. Були проведені вибори в органи місцевого самоврядування. Вибрали і міського голову. Не "народного мера", а справжнього. Більшовики намагалися витерти пам'ять про нього. "Історична Правда" виправляє цю помилку.

Контррозвідка ПНР проти Організації українських націоналістів

760 сторінок тексту за архівними матеріалами з Польщі, України та Росії. У Варшаві захищено першу докторську дисертацію про діяльність ОУН у повоєнний період і боротьбу комуністичних спецслужб проти трьох її відламів.

Андрєй Зубов: "Сталін - це вісь, довкола якої обертається влада Путіна"

"Приберіть цю вісь - і все розсиплеться, тому що скажуть: так ти ж був злочинець! КГБ був по вуха в крові росіян, а ти добровільно пішов туди працювати, - отже, ти злочинець! Бо країною досі керує КГБ. А КГБ - це що? Репресивний механізм Компартії".

Вічний Фашизм. Умберто Еко про характерні риси ідеології

...Ур-Фашизм пропагує популістський елітизм - елітизм не аристократії, а мас. Окремий громадянин належить до найкращого народу на світі, члени Партії є найкращими серед громадян, кожен громадянин може (мусить) бути членом Партії.

Малпа, лотр і песій син. Як лаялися на Волині в XVI-XVII ст.

Слово "курва" вживалося на адресу луцьких міщанок значно рідше, ніж образливе "вшетечниця". Популярним лайливим виразом на адресу чоловіка було "ти третій", тобто "ти - третій після ката і гицеля".

Майдан: Кривава розв’язка. Події Революції Гідності у свідченнях учасників

«Я був у школі 18 лютого, працював. У мене був увімкнений приймач, і я слухав, що відбувається в цей момент на Майдані. Розумів, що ми підійшли вже до певного рубікону: або ми цю владу виженемо, або вона нас розжене. Чи просто вб’є».

Як відкривають архіви соціалістичних спецслужб у Німеччині

1989 року співробітники Штазі знищували документи всіма способами: вогнем, водою, навіть розривали руками. Архівісти досі відновлюють їх по шматочках. Що ж стосується архівів КГБ, то найбільший масив відкритих документів - в Україні.

Бій куреня УПА "Сіроманці" проти військ НКВД під Уневом

Повстанці у відповідний момент вдалися до хитрощів. На позиції енкаведистів вони пустили до десятка бичків із обозу, яких тримали для харчування.

Чому Харків і Дніпропетровськ не стали Донецьком і Луганськом?

Влітку 2014 року "Схід України" перестав існувати навіть як уявлена цілісність. Донецьк і Луганськ стали "столицями" і пізнали війну. Харків зберіг мир. А Дніпропетровськ став символом української лояльності.

Залежність політики Кремля від ціни нафти. ГРАФІК з 1970 року

Коли СРСР вторгся до Афганістану, барель коштував $101. Коли Горбачов почав "перестройку" - $30. Замість заощадити частину надприбутків, радянський уряд витрачав їх на іноземні авантюри та імпорт харчів. Нафта більше не дешевшала, але СРСР розпався.

Хмельницький "наш". Про монумент козакам, які облягали Львів

Пам’ятник загиблим під час облоги 1648 року козакам – це пам’ятник нашій деформованій історичній пам’яті. Міф важко узгодити з історичною правдою: козацьке військо у спілці з татарами й московитами грабувало міста, які ми тепер уважаємо українськими.

Майдан: Радикалізація протесту

"З Клюєвим ми домовилися продовжити перемовини про те, щоб представники влади вийшли до народу, на Майдан, покаялися, вибачилися. Тобто Клюєв тоді на це погодився. Та на ранок з’явилися перші загиблі — застрелили Нігояна, Жизневського… Потім Клюєв передає: давайте продовжувати діалог, а ми вже не можемо його продовжувати, бо на порядку денному "Геть!" — і все".

Навіщо Україні закон про відкриті архіви?

Центр досліджень визвольного руху в рамках програми "Відкриті архіви" вдруге провів експертне опитування щодо доступу до архівів, які містять інформацію про жертв політичних репресій радянської доби та її ключових діячів.

Результати декомунізації в Харкові. Думка фахівця

Перейменування мали б супроводжуватися широкою роз’яснювальною кампанією у ЗМІ. Цього не видно. Чути лише посилання на закон. Що у противників декомунізації викликає цілком логічне питання: коли не виконуються десятки інших законів, чому саме цей має виконуватися беззастережно?