Вийшов збірник документів про боротьбу ОУН з нацистами

У Львові вийшов друком збірник документів і матеріалів "Українські націоналісти в боротьбі проти нацизму: збройне протистояння, спротив у німецьких тюрмах і концтаборах, діяльність на еміграції".

Його упорядкував завідувач відділу новітньої історії Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України Михайло Романюк. До збірника увійшли документи й матеріали, що стосуються участі українських націоналістів у боротьбі проти нацизму, повідомляє "Український погляд".

 

Основу видання склали організаційні звіти, спогади колишніх в'язнів гітлерівських тюрем і концтаборів, документи з життя та діяльності Світової ліги українських політичних в'язнів (СЛУПВ) періоду 1985–2020 років, списки загиблих націоналістів у боротьбі проти нацизму та тих політичних в'язнів, які вижили й продовжували боротьбу у лавах УПА та збройного підпілля ОУН, а також у місцях компактного розселення українців за кордоном.

Розділ "Документи свідчать" містить документи, що ілюструють збройне протистояння українських націоналістів проти окупантів в роки Другої світової війни, масштаби терору та репресій проти учасників збройного підпілля та їхніх прихильників.

Найбільший за обсягом розділ збірника "Спогади політв'язнів" висвітлює боротьбу українських націоналістів у нацистських тюрмах і концтаборах.

У розділі "Документи з діяльності СЛУПВ 1985–2020 років" подали протоколи, резолюції, звернення, відозви, повідомлення, листи, тексти виступів, звіти, заяви та інші документи, що висвітлюють діяльність Світової ліги українських політичних в'язнів.

Розділ "З когорти нескорених" містить списки загиблих у нацистських тюрмах і таборах та тих, що вижили й продовжили боротьбу. Видання проілюстрували багатьма фотографіями, які публікуються вперше.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.