Вчені відтворили "античний комп'ютер". Що він вміє?

Британські вчені вперше відтворили повну комп'ютерну модель антикітерського механізму. Цей пристрій, створений близько 2 тис. років тому в стародавній Греції, називають найпершим аналоговим комп'ютером, принцип його роботи та призначення протягом багатьох років залишались загадкою.

Про це повідомляє ВВС. Україна.

 
PROF TONY FREETH / UCL

Механізм знайшли в 1901 році грецькі пірнальники за губками, які натрапили на рештки корабля, що, ймовірно, затонув у першому столітті до Р.Х. Це сталося біля острова Антикітери у Середземному морі, тому пристрій почали називати антикітерським.

Вчені вважають, що механізм призначався для прогнозування руху п'яти відомих тоді планет (Меркурія, Венери, Марса, Юпітера і Сатурна), фаз Місяця, а також місячних і сонячних затемнень. Однак повний принцип його роботи залишався невідомим, оскільки збереглися лише 82 складові його механізму – приблизно третина всього пристрою.

Щоб повністю відновити принцип роботи антикітерського механізму, вчені з Університетського коледжу Лондона (UCL) зробили знімки за допомогою рентгена і склали його повну 3D-модель, ґрунтуючись на античних математичних методах.



У центрі – Земля, а не Сонце

"Сонце, Місяць і планети постають перед нами в одному з найбільших досягнень прадавніх греків, - каже керівник наукової групи професор Тоні Фріт.Ми змогли вперше створити модель, яка враховує всі відомості про фізичний об'єкт та відповідає науковим описам, нанесеним на сам механізм".

Раніше вчені вже відтворили принцип роботи задньої частини механізму, яка краще збереглася. Однак складна система бронзових передач за передньою панеллю залишалася загадкою до появи дослідження експертів UCL.

Як пише Guardian, робота прадавніх астрономів значно ускладнювалась їхніми уявленнями про те, що Сонце і планети обертаються навколо Землі, а не навпаки. Якби вони спиралися на сучасні знання, що планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця, визначити траєкторію руху основних небесних тіл було б простіше.

У своїй роботі британські вчені також спробували відповісти на запитання про те, наскільки коректні дані видавав "античний комп'ютер", однак точної відповіді отримати не вдалося. Тому автори дослідження зазначають: "ми не вважаємо, що прадавні астрономи могли робити точні астрономічні спостереження".

Крім того, поки незрозуміло, як давньогрецькі вчені змогли виготовити антикітерський механізм за допомогою доступних тоді інструментів і матеріалів.

Guardian вказує, що концентричні кільця, на яких в пристрої обертаються небесні тіла, ймовірно, працювали за допомогою вкладених одна в одну порожнистих осей. Однак залишається загадкою, як стародавні майстри зуміли виготовити щось подібне без токарського верстата.



Чому не зробили годинник?

"Концентричні трубки в центрі цього планетарію – найслабше місце моєї віри в давньогрецькі технології, та й в нашу модель також, - пояснив британському виданню один з авторів дослідження Адам Войцик. – Сьогодні ми б застосували токарський верстат, але не можна припускати, що вони могли використовувати його для обробки металу".

Також до кінця невідомо, яке антикітерський механізм мав призначення – був він іграшкою, навчальним засобом чи чимось іншим. Вчені також не розуміють, в чому унікальність цього пристрою.

"Дивно, що раніше не виявили нічого навіть віддалено схожого, - каже Войцик. - Якщо вони мали технології, щоб зробити антикітерський механізм, то чому ж вони не могли використати ці технології для виробництва інших машин, таких, наприклад, як годинник?"

Тепер науковці спробують створити механічну модель антикітерського механізму за допомогою сучасних технологій і матеріалів. А потім – ще одну модель, але ґрунтуючись на матеріалах та інструментах, що були доступні прадавнім грекам.

Можливо, після цього їм вдасться отримати деякі відповіді на свої запитання.

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.