Спецпроект

Платформа європейської пам'яті та сумління нагадала про річницю Ванзейської конференції. ЗАЯВА

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом, з метою координації "остаточного вмрішення єврейського питання"

 

Цього дня, 79 років тому у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференція, скликана керівником Головного управління імперської безпеки Німеччини Рейнгардом Гейдріхом.

Конференція мала на меті координацію "Остаточного вирішення єврейського питання".

На конференції було ухвалено протокол, який формалізував масові погроми та страти на окупованих нацистами територіях та на Східному фронті впродовж кількох років.

На нараді були присутні представники міністерств закордонних та внутрішніх справ, юстиції, а також СС. Вони будуть залучені до промислового винищення 6 мільйонів євреїв, а також мільйонів інших меншин, таких як роми, та узагалі усіх "етнічно небажаних".

Один примірник Протоколу пережив війну. Його знайшов німецький адвокат Роберт Кемпнер у березні 1947 року серед матеріалів, вилучених у Міністерстві закордонних справ Німеччини. Він був використаний як доказ у Нюрнберзьких процесах. Ванзейська вілла, де відбувалась конференція, зараз є меморіалом Голокосту.

Протокол містить холодний бюрократичний та евфемічний вираз "евакуація євреїв на схід".

Ніколи не забувайте.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.