Вчені з'ясували причину вимирання міста майя Тікаль

Американські вчені вияснили, чому місто цивілізації майя Тікаль до кінця IX століття вимерло.

Вчені Університету Цинциннаті в США проаналізували відкладення з резервуарів для води. Знайшли залишки ціанобактерій, які забруднили питну воду, повідомляє НВ.

 

Місто у сучасній Гватемалі було відрізане від озер і річок. Майя були змушені збирати дощову воду.

"Перетворення центральних водосховищ Тікаля з місць життєзабезпечення на розсадники хвороби призвело до залишення цього чудового міста", - пишуть дослідники.

У середині IX ст. ситуація з забрудненням стала критичною.

"Вода виглядала брудною. На смак вона була огидною. Ніхто не хотів пити цю воду", - вказав один з дослідників, археолог-геолог Кеннет Танкерслі.

Також у резервуарах виявили ртуть. Дослідники вважають, що вона потрапила у воду внаслідок виробництва фарби з кіновару.

"В результаті сім'ї Тікаля, швидше за все, отримували їжу з домішками ртуті. Забруднені води спричинили б негативний вплив на здоров'я суспільства, особливо правлячої еліти, і могли поставити під загрозу їх здатність ефективно керувати", - пояснюють автори.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.