Спецпроект

Справа Шептицького: Ізраїль реагує на ініціативу головного рабина України. ДОКУМЕНТ

Голова правління ізраїльського Меморіального інституту Голокосту і героїзму "Яд Вашем" Авнер Шалєв відреагував на ініціативу головного рабина України Моше Реувена Азмана про присвоєння митрополиту Андрею Шептицькому звання "Праведник народів світу".

Про це пише LB.ua.

Митрополит Андрей Шептицький
Митрополит Андрей Шептицький

Відповідь Авнера Шалєва стала реакцією на лист рабина Азмана від 21 січня 2020 року – напередодні Всесвітнього Форуму пам'яті Голокосту в Єрусалимі.

Нагадаємо, що в первісному зверненні йшлося про необхідність знову розглянути кандидатуру Андрея Шептицького для присвоєння йому високого звання "Праведник народів світу" за порятунок більше ніж 150-ти євреїв в роки Голокосту на Західній Україні.

Президент Володимир Зеленський під час відвідин
Президент Володимир Зеленський під час відвідин "Яд Вашему"
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав ініціативу головного рабина країни в ході спільної прес-конференції з президентом Польщі 27 січня 2020 року під час меморіальних заходів в честь Міжнародного Дня пам'яті жертв Голокосту.

У розпорядженні порталу LB.ua виявився цей лист з Єрусалиму від глави "Яд Вашему".

 

У своїй відповіді Авнер Шалєв зазначає, що "спеціальна комісія з присвоєння звання Праведників, створена в 1963 році, кілька разів розглядала кандидатуру митрополита Андрея Шептицького, і знайшла, що цей випадок є дуже складним".

Комісія Яд Вашему не сумнівається в тому, що Митрополит рятував євреїв під час Голокосту. Незважаючи на це, він не був визнаний як Праведник народів світу тому, що "він вітав німецьких окупантів у 1941 році, і заохочував українців вступати в їх війська".

Авнер Шалєв також зазначив: були реальні свідчення євреїв, що вижили в період Голокосту, про їх порятунок завдяки Шептицькому, - але також були і свідчення інших євреїв, які були впевнені в тому, що "саме його дії сприяли тому, що українці приєднувалися до лав убивць їх сімей".

Комісія присвоїла звання Праведників іншим представникам духоввенства УГКЦ – наприклад, молодшому брату митрополита – архімандриту Клементію Шептицькому. Але, як зазначає у своєму листі голова правління "Яд Вашему", Комісія розглядає кожну справу індивідуально.

Головний рабин України Моше Реувен Азман в коментарі порталу LB.ua заявив: "Авнер Шалєв в своїй відповіді не ставить крапку в питанні присвоєння звання Праведника Андрею Шептицькому, відзначаючи свою готовність до діалогу і співпраці з членами і главами єврейської громади в Україні.

Я буду продовжувати роботу з "Яд Вашемом". Тому я звертаюся до істориків та іншим вчених України з проханням: давайте зберемо всі наявні архівні матеріали, щоб розвіяти негативні стереотипи і радянські міфи про нібито колаборації Андрея Шептицького з гітлерівським режимом".

"Тільки спільними зусиллями українців і євреїв ми зможемо домогтися справедливості стосовно великого гуманіста і праведника Андрея Шептицького", - підкреслив головний рабин України Моше Реувен Азман.

Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Фото: Lb.ua

Ізраїльський фахівець з питань України Шимон Бріман – глава відділу Східної Європи Хайфського Університету, зазначив в коментарі порталу LB.ua: "Реакція Авнера Шалєва залишає відкритим "вікно можливостей" для нового розгляду справи Шептицького в "Яд Вашем". Найголовніше, що ізраїльський меморіальний інститут вважає давно доведеними численні факти порятунку євреїв Андреєм Шептицьким".

"Тепер слово за вченими-істориками України, які повинні зібрати всі нові архівні матеріали для того, щоб розсіяти старі уявлення Комісії "Яд Вашему" про нібито підтримку Шептицьким нацистського режиму і його військових формувань – в першу чергу дівізії СС" Галичина ". Чи зможуть сучасні вчені спростувати міфи радянської епохи – це вже питання до українських істориків", - підкреслив Шимон Бріман.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.