Спецпроект

Справа Шептицького: Ізраїль реагує на ініціативу головного рабина України. ДОКУМЕНТ

Голова правління ізраїльського Меморіального інституту Голокосту і героїзму "Яд Вашем" Авнер Шалєв відреагував на ініціативу головного рабина України Моше Реувена Азмана про присвоєння митрополиту Андрею Шептицькому звання "Праведник народів світу".

Про це пише LB.ua.

Митрополит Андрей Шептицький
Митрополит Андрей Шептицький

Відповідь Авнера Шалєва стала реакцією на лист рабина Азмана від 21 січня 2020 року – напередодні Всесвітнього Форуму пам'яті Голокосту в Єрусалимі.

Нагадаємо, що в первісному зверненні йшлося про необхідність знову розглянути кандидатуру Андрея Шептицького для присвоєння йому високого звання "Праведник народів світу" за порятунок більше ніж 150-ти євреїв в роки Голокосту на Західній Україні.

Президент Володимир Зеленський під час відвідин
Президент Володимир Зеленський під час відвідин "Яд Вашему"
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав ініціативу головного рабина країни в ході спільної прес-конференції з президентом Польщі 27 січня 2020 року під час меморіальних заходів в честь Міжнародного Дня пам'яті жертв Голокосту.

У розпорядженні порталу LB.ua виявився цей лист з Єрусалиму від глави "Яд Вашему".

 

У своїй відповіді Авнер Шалєв зазначає, що "спеціальна комісія з присвоєння звання Праведників, створена в 1963 році, кілька разів розглядала кандидатуру митрополита Андрея Шептицького, і знайшла, що цей випадок є дуже складним".

Комісія Яд Вашему не сумнівається в тому, що Митрополит рятував євреїв під час Голокосту. Незважаючи на це, він не був визнаний як Праведник народів світу тому, що "він вітав німецьких окупантів у 1941 році, і заохочував українців вступати в їх війська".

Авнер Шалєв також зазначив: були реальні свідчення євреїв, що вижили в період Голокосту, про їх порятунок завдяки Шептицькому, - але також були і свідчення інших євреїв, які були впевнені в тому, що "саме його дії сприяли тому, що українці приєднувалися до лав убивць їх сімей".

Комісія присвоїла звання Праведників іншим представникам духоввенства УГКЦ – наприклад, молодшому брату митрополита – архімандриту Клементію Шептицькому. Але, як зазначає у своєму листі голова правління "Яд Вашему", Комісія розглядає кожну справу індивідуально.

Головний рабин України Моше Реувен Азман в коментарі порталу LB.ua заявив: "Авнер Шалєв в своїй відповіді не ставить крапку в питанні присвоєння звання Праведника Андрею Шептицькому, відзначаючи свою готовність до діалогу і співпраці з членами і главами єврейської громади в Україні.

Я буду продовжувати роботу з "Яд Вашемом". Тому я звертаюся до істориків та іншим вчених України з проханням: давайте зберемо всі наявні архівні матеріали, щоб розвіяти негативні стереотипи і радянські міфи про нібито колаборації Андрея Шептицького з гітлерівським режимом".

"Тільки спільними зусиллями українців і євреїв ми зможемо домогтися справедливості стосовно великого гуманіста і праведника Андрея Шептицького", - підкреслив головний рабин України Моше Реувен Азман.

Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Головний рабин України Моше Реувен Азман та Володимир Зеленський
Фото: Lb.ua

Ізраїльський фахівець з питань України Шимон Бріман – глава відділу Східної Європи Хайфського Університету, зазначив в коментарі порталу LB.ua: "Реакція Авнера Шалєва залишає відкритим "вікно можливостей" для нового розгляду справи Шептицького в "Яд Вашем". Найголовніше, що ізраїльський меморіальний інститут вважає давно доведеними численні факти порятунку євреїв Андреєм Шептицьким".

"Тепер слово за вченими-істориками України, які повинні зібрати всі нові архівні матеріали для того, щоб розсіяти старі уявлення Комісії "Яд Вашему" про нібито підтримку Шептицьким нацистського режиму і його військових формувань – в першу чергу дівізії СС" Галичина ". Чи зможуть сучасні вчені спростувати міфи радянської епохи – це вже питання до українських істориків", - підкреслив Шимон Бріман.

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.