Спецпроект

Зеленський підтримав звернення щодо визнання Шептицького "Праведником народів світу"

Президент України Володимир Зеленський підтримав звернення головного рабина України Моше Реувена Асмана щодо присвоєння митрополиту Андрей Шептицькому почесного звання "Праведника народів світу".

Про це Зеленський заявив під час спільної з Президентом Польщі Анджеєм Дудою пресконференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

 

"Не можу не згадати про родину Шептицьких, яка не тільки врятувала понад 160 євреїв, а й відкрито вимагала від нацистських керівників припинити їх переслідування.

Нещодавно головний рабин України Моше Реувен Асман попросив центр пам'яті Голокосту Яд-Вашем присвоїти митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання Правденика народів світу. Я долучаюся до цього прохання задля всиновлення історичної справедливості", - сказав Зеленський.


Нагадуємо, головний рабин України Моше Реувен Асман 21 січня звернувся листом до керівника ізраїльського інституту "Яд Вашем" із проханням напередодні Міжнародного Дня пам'яті жертв Голокосту і 75-річчя визволення табору смерті Аушвіц присвоїти митрополитові УГКЦ Андрею Шептицькому почесне звання "Праведника народів світу".

У зверненні головного рабина йдеться, що митрополит Андрей Шептицький керував операцією з порятунку більш ніж 150 єврейських дітей у роки Голокосту у Західній Україні.

Асман також назвав абсурдною ситуацію, за якої молодший брат митрополита архимандрит Климентій Шептицький, а також ігуменя Олена Вітер, які виконували прямі вказівки митрополита Андрея Шептицького, отримали почесні звання "Праведників народів світу" від "Яд Вашем", а митрополит, який стояв на чолі цієї вкрай ризикованої для життя операції, його не отримав.

Головний рабин України Моше Реувен Асман на аргументи інституту проти присвоєння звання митрополитові (що глава церкви привітав прихід німецьких військ до Львова і нібито "благословив дивізію СС "Галичина" – ред.) зазначив, що немає жодного справжнього документа, який підтверджує факт "благословення дивізії", і що порятунок єврейських дітей важливіший.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.