АНОНС: Виставка «Народний Рух України: від громадської ініціативи до політичної сили»

9 вересня до 30-ї річниці Народного Руху України Центральний державний архів громадських об’єднань України та Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного презентують виставку документів Національного архівного фонду «Народний Рух України: від громадської ініціативи до політичної сили», присвячену 30-й річниці Народного Руху України.

Відвідувачі виставки матимуть можливість крізь призму архівних документів простежити складний шлях трансформації Народного Руху України від масової громадсько-політичної організації до провідної політичної партії.

Зокрема, процес створення Народного Руху України дозволять відтворити Статут і Програма, стенограма та організаційні матеріали Установчого з'їзду 8–10 вересня 1989 року, вітальні телеграми до його учасників від громадських організацій з усього світу.

Установчі Збори Народного Руху України, вересень 1989 року
Установчі Збори Народного Руху України, вересень 1989 року

Оглядаючи експозицію, відвідувачі перенесуться у доленосні для українського народу події 1991 року і матимуть змогу оцінити значущу роль Народного Руху України в них, а саме у проголошенні Акту про незалежність України 24 серпня та проведенні Всеукраїнського референдуму 1 грудня.

Документи розповідатимуть про організовані Рухом масові суспільно-політичні акції – "живий ланцюг" між Києвом і Львовом, присвячений річниці проголошення дня Злуки УНР і ЗУНР, святкування 500-ліття українського козацтва на Запоріжжі, підняття на щоглі біля будівлі Київської міської ради національного синьо-жовтого прапора, де були присутні понад 100 тис. киян і гостей столиці України з різних регіонів тощо.

На виставці вперше демонструватимуться оригінали документів Народного Руху України: членський квиток та посвідчення учасника Установчого з'їзду, ухвали та друковані видання керівних органів Руху і його місцевих осередків та ін.

Під час відкриття виставки вперше буде презентований фонозапис виступів учасників Установчого з'їзду Народного Руху України та демонструватимуться маловідомі фотодокументи.

Відкриття – 9 вересня, понеділок, 12.00

Місце: Центральний державний архів громадських об'єднань України  (Київ, вул. Алмазова, 8)

Вхід вільний.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.