Математик, що розшифрував код «Енігми», зʼявиться на новій банкноті в 50 фунтів

Англійський математик і криптограф Алан Тюрінг, який у часи Другої світової війни розшифрував сигнал нацистської шифрувальної машини «Енігма», буде зображений на новій банкноті в 50 фунтів.

Про це повідомив глава Банку Англії Марк Карні, передає The Бабель із посиланням на CNN.

 
Фото: Bank of England

Карні зазначив, що кандидатуру Тюрінга обрали на засіданні спеціального комітету Банку. Крім нього, для зображення на новій банкноті розглядали також фізика Стівена Хокінга, першу в історії Англії програмістку Аду Лавлейс, рентгенографа Розалінд Франклін, фізика і математика Джеймса Максвелла.

«Вклад Алана Тюрінга — батька інформатики і штучного інтелекту, а також героя війни — в історію Англії був надзвичайним і новаторським», — сказав глава Центробанку.

50 фунтів з портретом Тюрінга стануть останньою паперової банкнотою — з 2021 року Банк Англії переходить на полімерні гроші.

Ще у 2016 році в Англії презентували першу пластикову купюру номіналом у 5 фунтів з портретом Вінстона Черчілля. Купюри з полімерів довговічніше, не настільки схильні до забруднень і надійніше захищені, ніж паперові гроші.

Довідково.

Під час Другої світової війни Тюрінг працював на уряд Англії — він очолював групу, відповідальну за криптоаналіз повідомлень ВМФ Німеччини. Він розробив дешифрувальну машину Bombe, за допомогою якої вдалося зламати легендарну німецьку шифрувальну машину «Енігма Довідка

«Енігма» — переносна шифрувальна машина, яка використовувалася для шифрування і розшифрування секретних повідомлень. Використовувалася в нацистській Німеччини під час Другої світової війни.

Машина вченого Алана Тюрінга з кодовою назвою «Бомба» змогла розшифрувати сигнал «Енігми», що допомогло антигітлерівській коаліції.

Тьюрінг скоїв самогубство в 42 роки. Математика і відомого криптографа засудили в 1952 році за одностатеві відносини у відповідності до гомофобних законів того часу.

Суд засудив вченого до хімічної кастрації, і після року «лікування» Тьюрінг отруївся ціанідом. У 2014 році він отримав посмертне королівське помилування. На його честь названа найпрестижніша нагорода в галузі інформатики — премія Тюрінга.

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.