Повернутий в Україну "Меч Вікінга" передадуть музею на Львівщині

У Національному заповіднику «Софія Київська» перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів та міністр культури Євген Нищук урочисто передали унікальну реліквію – Меч Вікінга – Історико-краєзнавчому музею у м. Винники.

Старовинну знахідку у Винниках почнуть експонувати вже 11 березня, повідомляє Гал-Інфо.

 

Міністри передали реліквію в руки міському голові м. Винники Володимиру Квурту та директору Історико-краєзнавчого музею Ігорю Тимцю. На Меч претендувало кілька музеїв, однак комісія в міністерстві зупинилася саме на винниківському музеї.

"Тому що у Винниках відбувається археологічна конференція, яку визнають українські та фахівці з Європи, лише за попередній рік у Винниках організували сім археологічних експедицій і розкопали кургани німецького короля.

Зрештою, ми перемогли, бо ми цього прагнули. Меч Вікінга стане центральним експонатом у музеї Винник", - розповів міський голова Винник Володимир Квурт.

 

Унікальна зброя Х сторіччя оздоблена сріблом і має всі ознаки родинної реліквії, яка, можливо, належла знатному воїну та його нащадкам. За словами реставраторів, цей меч – єдиний такий в Україні.

"В процесі реставрації відкрилося скандинавське плетіння, виконане в техніці черні. У двох рівних хрестах були елементи золота. Прямі хрести були символом сонця з давніх-давен.

У хрестах були отвори, і вони були оперезані ланцюжками, які є символом влади. Припускаю думку, що цей меч належав комусь, хто увійшов в історію", - розповів завідувач реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктор Голуб.

 

Меч Вікінга каролінгського типу на Львівщині відкопали чорні археологи і у 2016 році нелегально вивезли контарбандисти, однак естонські митники затримали зловмисників і повернули артефакт Україні.

Рік він слугував доказом у кримінальному провадженні, потім його передали на реставрацію у Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Його оцінюють зараз у 17 000 євро. За словами Міністра культури України Євгена Нищука, про нього збираються знімати фільм.

"Це перший перецент, коли через затримання людей, які це здійснювали, вдалося викрити цілу контарабандну мережу, яка діяла в Україні. Про будь-які факти незаконних розкопок, які ми знаємо, повідомляємо правоохоронців відразу.

Наприклад, на території Києво-Печерської лаври були розкопки, і зараз по цьому є кримінальні провадження", - наголосив міністр культури Євген Нищук.

На церемонії передавання також відбулася процедура погашення марки із зображенням Меча Вікінга.

Читайте також:

Шведська дівчинка знайшла 85-сантиметровий меч вікінгів. ФОТО

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.