На Гібралтарі знайшли відбитки, схожі на сліди неандертальця

Колектив дослідників зміг виявити відбиток ноги, схожий на слід Homo neanderthalensis, в піщаних відкладеннях Гібралтару.

Якщо припущення підтвердиться, це буде другий випадок виявлення слідів неандертальця в історії науки, повідомляє "Новое время" з посиланням на статтю в EurekAlert! .

Сліди виявлені в результаті дослюдження піщаної дюни біля затоки Каталан, яка омиває гібралтарську скелю зі сходу. Піщані відкладення в дюнах над Каталанською затокою є пережитком останнього заледеніння, коли рівень моря був на 120 метрів нижче нинішніх рівнів, і величезне поле дюн простягалося на схід від підвалини гібралтарської Скелі.

Вік знахідок вдалося визначити за допомгою оптично стимульованого люмінесцентного датування OSL. Цей метод показує, як давно гірська порода останній раз під сонячними променями. Результати дослідження показали вік біля 28 тисяч років.

Перші сліди хребетних були знайдені тут у 2009 році. У подальшому завдяки природному відшаруванню піску відкрилися додаткові матеріали, що дозволило провести детальне вивчення слідів.

 

Сліди, які вдалося ідентифікувати, підтвердили відповідність видам, які мешкали в районі Гібралтару, згідно з викопним матеріалом. Отже, землею Гібралтару ходили: представники хоботних (прямобивневий слон), парнокопитних (європейський олень, гірський козел, тур) і хижих ссавців (леопард) .

Але з-поміж слідів тварин вирізняється слід людиноподібної істоти, заввишки 106 - 126 сантиметрів. Пропорції стопи й вік знахідки спонукали вчених до припущення, що відбиток залишив неандерталець.

Якщо дані підтвердяться, це будуть другі в світі подібні сліди. Перші були знайдені в печері Вартоп в Румунії. Ці знахідки надають ще більшу міжнародну значимість спадщини Гібралтару, який був в 2016 році оголошено об'єктом всесвітньої спадщини.

З приводу відкриття міністр у справах спадщини Гібралтару Джон Кортес, заявив: "Це незвичайне дослідження, яке дає нам неймовірне розуміння дикої природи минулого Гібралтару. Нам всім потрібно час, щоб представити сцену, коли ці істоти гуляли по нашому ландшафту. Я вітаю дослідницьку групу з виявленням цього дивного, прихованого свідоцтва про минуле нашої Скелі".

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.