In memoriam. Помер 41-й президент США Джордж Буш-старший

Помер 41-й президент Сполучених Штатів Америки Джордж Буш-старший. Політик, що прожив 94 роки, упокоївся в п’ятницю, 30 листопада.

Про це повідомив його син Джордж Вокер Буш, передає Бі-Бі-Сі. Буш-старший помер о 22:10 за місцевим часом у м. Х’юстоні, штат Техас.

Джордж Буш перебував на посаді президента США з 20 січня 1989 року по 20 січня 1993-го. На час його правління припали закнічення "холодної війни", розпад Радянського Союзу та війна в Перській затоці.

В Україні 41-й американський президент відзначився тим, що під час відвідин Києва 1 серпня 1991 року з трибуни Верховної Ради УРСР він закликав українських політиків підтримувати Горбачова, підписати новий союзний договір та виступив проти підтримки "суїцидального націоналізму, заснованого на етнічній ненависті".

Джордж Буш виступає у Верховній Раді СРСР. Фото: Укрінформ

У цій же промові Буш-старший порівняв республіки СРСР з американськими штатами, наголосивши, що вони теж не мають права виходу з федерації.

Спічрайтером цієї промови була відомий нині політик Кондоліза Райс. Згодом американські ЗМІ назвуть цей виступ "одною з найгірших, що коли-небудь була виголошена американським посадовцем". Промова, що стала символом політичної короткозорості, одержала іронічну назву "Котлета по-київськи".

Проте 25 грудня 1991 року Сполучені Штати визнали незалежність України.

Джордж Герберт Вокер Буш народився 12 червня 1924 р. в м. Мілтон, штат Массачусетс. Навчався в Академії Філліпса. Під час Другої світової війни служив у морській авіації у званні лейтенанта, брав участь у бойових діях на Тихому океані.

Проявив особисту мужність, відзначений нагородами. У ході одного з бойових вильотів його бомбардувальник збили над океаном.

Після демобілізації Буш закінчив Єльський університет за фахом економіста. Займався бізнесом, у 1953 році заснував фірму Zapata Offshor Company.

Активною політичною діяльністю почав займатися з 1958 року, в 1960-х очолював Республіканську партію в Техасі.

У 1966—70 роках Буша двічі обирали  членом палати представників Конгресу США. Президент Річард Ніксон призначив його постійним представником США при ООН у ранзі члена кабінету..

Протягом 1974—1975 років Буш очолював місію зв’язку США в Пекіні (Китай), а в в 1975—1977 роках був директором Центрального розвідувального управління.

8 листопада 1988 року Джорджа Буша обрали 41-м президентом США.

Фото: achievement.org

З перемогою Рональда Рейгана на президентських виборах у 1981 році Буш став віце-президентом США. На цій посаді проявив себе надзвичайно компетентним спеціалістом у сфері зовнішньої політики.

Після свого президентства Джордж Буш-старший пішов на пенсію, проте продожував займатися громадсько-політичною роботою.

Останні роки свого життя він хворів на хворобу Паркінсона. З 2012 року пересувався на візку.

Як повідомлялося, у квітні цього року померла дружина Дж. Г. В. Буша Барбара.

Що КГБ УРСР зібрав на подружжя Бушів читайте в матеріалі:

Енергійний, працездатний і терплячий. Профайл Джорджа Буша Старшого в КГБ

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.