АНОНС: Виставка «Українське коло». У Києві покажуть унікальні речі доби УНР

Особисті речі Симона Петлюри та Володимира Винниченка, Універсал Директорії про затвердження злуки УНР та ЗУНР, прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку. Все це і не тільки, можна буде побачити у Києві в рамках міжнародного виставкового проекту «Українське коло».

"Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)" – це міжнародний виставковий проект, присвячений драматичному і доленосному періоду української історії, який призвів до створення модерної держави на українських етнічних теренах.

Виставку, що створювалась за участі 29 музеїв, архівів та приватних збірок з Польщі, США, Швейцарії та України можна буде оглянути у Музеї історії міста Києва вже із 23 січня.

 

Виставка об’єднує чотири тематичних блоки:

І. Відродження Нації охоплює період березня 1917 – січня 1918 р. Це час національного пробудження. Це час між Першим і Четвертим універсалами: між декларацією автономії України до проголошення незалежної Української Народної Республіки.

ІІ. Розбудова Держави. Цей блок оповідає про законодавчу працю, створення державних інститутів, введення в обіг грошової одиниці та формування банківської системи, духовну революцію українців, освіту та культуру, створення УАПЦ.

ІІІ. Змагання за Україну: збройна боротьба українців за право самовизначення, що тривала чотири роки.  

IV. Міжнародне визнання України. У фокусі цього блоку – дипломатія Української революції 1917–1921 рр.

Експозиція виставки побудована на оригінальних експонатах, люб’язно наданих 29 провідними музеями, бібліотеками, архівами та шанувальниками старовини чотирьох країн світу – України, Польщі, США та Швейцарії.

Більшість артефактів не була відома не тільки широкому загалу, але й вузькому колу фахівців.

Серед представлених раритетів, які за 100 років експонуються вперше, Універсал Директорії про затвердження злуки УНР та ЗУНР в єдину соборну державу 22 січня 1919 р. із фондів ЦДАВО України, прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку з Музею Війська Польського у Варшаві.

Також меморіальні речі Симона Петлюри та Володимира Винниченка з Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку; документи про вступ України до Ліги Націй з Архіву офісу ООН у Женеві, державні печатки тієї доби – печатка УЦР, Велика печатка УНР – з колекції Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих.

Під час відкриття виставки відбудеться спецпогашення Укрпоштою художнього блоку марок "Державні печатки України" з зображеннями  експонатів, представлених на виставці, та портретами провідників українського руху періоду національно-визвольних змагань початку ХХ ст. – головою УЦР Михайлом Грушевським, керівником першого українського уряду – Володимиром Винниченком, гетьманом України Павлом Скоропадським, головою Директорії УНР Симоном Петлюрою.

Куротор проекту: Юрій Савчук

Час: з 23 січня до 18 березня (з вівторка до неділі 11.00.-19.00, понеділок – 11.00-16.00)

Місце: Музейно-виставковий центр "Музей історії міста Києва", вул. Б. Хмельницького, 7

Контакти: 044 520 28 22

Читайте також:

100 років Української незалежності. ПРОГРАМА подій у Києві

По всій Україні відкриється виставка "100 років боротьби: Українська революція 1917-1921". РОЗКЛАД

АНОНС: У Києві відзначать 155-у річницю Січневого повстання

 

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.