НБУ випустив медалі до 100-річчя дипломатії та генерального суду УНР

Національний банк України випустив пам'ятні медалі "100 років дипломатичної служби України" і "100 років утворення Генерального Суду Української Народної Республіки".

Медалі присвячено 100-річчю подій Української революції 1917 - 1921 років, створенню першого зовнішньополітичного відомства України - Генерального секретарства міжнародних справ та створення Центральною Радою у грудні 1917 року найвищої судової установи в Україні - Генерального Суду УНР, правонаступником якого є Верховний Суд України, передає сайт НБУ.

 

Генеральне секретарство міжнародних справ було сформоване в грудні 1917 року у складі Генерального секретаріату Української Народної Республіки.

Його обов`язками було визначено: здійснення міжнародних зносин держави та охорона інтересів українських громадян поза межами УНР.

На аверсі медалі розміщено: вгорі - малий Державний Герб України, праворуч від якого рік - 2017; у центрі на дзеркальному тлі - будівля, в якій нині розміщується Міністерство закордонних справ України.

 

На реверсі медалі праворуч зображено будівлю по вул. Терещенківській у Києві, де 100 років тому розміщувалось Генеральне секретарство міжнародних справ.

Ліворуч над будівлею в картуші з рослинного орнаменту - тризуб.

Генеральний Суд УНР складався з трьох департаментів: цивільного, карного й адміністративного та виконував усі функції в судових справах, справах нагляду над судовими установами й особами судового відомства.

На аверсі цієї медалі розміщено: вгорі - малий Державний Герб України, під яким у обрамленні орнаменту - терези -  символ правосуддя; по обидва боки від композиції зазначено роки - 1917 та 2017.

У центрі на дзеркальному тлі - Кловський палац (ХVIII ст.), у якому зараз розміщується Верховний Суд України.

 

На реверсі медалі зображено пам`ятку архітектури середини ХІХ ст. - Присутствені місця (загальна назва державних адміністративних органів для центрального, губернського або повітового управління), де розміщувався Генеральний Суд УНР.

 

Кожна медаль має 35 мм в діаметрі й виготовлена з нейзильберу. Обидві медалі було розроблено художниками Володимиром Тараном, Олександром і Сергієм Харуками, скульпторами Анатолієм і Володимиром Дем'яненками.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.