НБУ випустив медалі до 100-річчя дипломатії та генерального суду УНР

Національний банк України випустив пам'ятні медалі "100 років дипломатичної служби України" і "100 років утворення Генерального Суду Української Народної Республіки".

Медалі присвячено 100-річчю подій Української революції 1917 - 1921 років, створенню першого зовнішньополітичного відомства України - Генерального секретарства міжнародних справ та створення Центральною Радою у грудні 1917 року найвищої судової установи в Україні - Генерального Суду УНР, правонаступником якого є Верховний Суд України, передає сайт НБУ.

 

Генеральне секретарство міжнародних справ було сформоване в грудні 1917 року у складі Генерального секретаріату Української Народної Республіки.

Його обов`язками було визначено: здійснення міжнародних зносин держави та охорона інтересів українських громадян поза межами УНР.

На аверсі медалі розміщено: вгорі - малий Державний Герб України, праворуч від якого рік - 2017; у центрі на дзеркальному тлі - будівля, в якій нині розміщується Міністерство закордонних справ України.

 

На реверсі медалі праворуч зображено будівлю по вул. Терещенківській у Києві, де 100 років тому розміщувалось Генеральне секретарство міжнародних справ.

Ліворуч над будівлею в картуші з рослинного орнаменту - тризуб.

Генеральний Суд УНР складався з трьох департаментів: цивільного, карного й адміністративного та виконував усі функції в судових справах, справах нагляду над судовими установами й особами судового відомства.

На аверсі цієї медалі розміщено: вгорі - малий Державний Герб України, під яким у обрамленні орнаменту - терези -  символ правосуддя; по обидва боки від композиції зазначено роки - 1917 та 2017.

У центрі на дзеркальному тлі - Кловський палац (ХVIII ст.), у якому зараз розміщується Верховний Суд України.

 

На реверсі медалі зображено пам`ятку архітектури середини ХІХ ст. - Присутствені місця (загальна назва державних адміністративних органів для центрального, губернського або повітового управління), де розміщувався Генеральний Суд УНР.

 

Кожна медаль має 35 мм в діаметрі й виготовлена з нейзильберу. Обидві медалі було розроблено художниками Володимиром Тараном, Олександром і Сергієм Харуками, скульпторами Анатолієм і Володимиром Дем'яненками.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.