У Швейцарії відкрили пам'ятник Тадеушу Костюшку. ФОТО, ВІДЕО

21 жовтня у швейцарському м. Золотурні урочисто відкрили пам’ятник Тадеушу Костюшку.

Саме в цьому місті помер національний герой Польщі, Білорусі та США. На відкритті були присутні дипломати Білорусі, Польщі та Литви, директор садиби-музею Костюшка в Косові Іваневицького р-ну Білорусі Наталія Сушко, передає білоруська служба Радіо "Свобода".

Польський консул зачитав звернення від посла Якуба Кумаха по-білоруськи.

 

Посол дякував білорусам за подарований місту Золотурну пам’ятник Костюшкові. "Хотів би висловити надію, що це пам’ятник буде в майбутньому об’єднувати поляків,білорусів та інші народи-нащадки Речі Посполитої", — ішлося у зверненні.

Посол також підкреслив, що Польща з великою симпатією ставиться до повернення Тадеуша Костюшка в пантеон національних героїв Білорусі. "Нехай у майбутньому пам’ятає це ім’я кожен тиран, який би хотів поставити під сумнів незалежність і суверенітет кожної з наших країн", — наголосив пан Кумах.

Разом із пам’ятником установили також і меморіальну дошку з написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817. Від білоруського об’єднання у Швейцарії. 2017 рік" білоруською та німецькою мовами.

Таке формулювання стало результатом компромісу після конфлікту швейцарських білорусів та польського посла Якуба Кумаха. Польському дипломатові не сподобався напис на дошці "Сину Білорусі від вдячних співвітчизників". Також він пропонував обмежитися лише німецькомовним написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817".

Пам'ятник Костюшку в майстерні. Фото: nn.by

Білоруси наполягали, щоб на дошці обов’язково має бути згаданий фундатор пам’ятника, а сам текст продубльований білоруською. У назві організації-фундатора (Об’єднання білорусів Швейцарії) мало бути написано "Belarussische", а не "Weissrussische".

"Без допомоги громадських організацій,  фізичних осіб, їх листів і скарг це було б неможливо. А після того, як про скандал почали широко писати ЗМІ, втрутилося й МЗС Білорусі", — розповів голова Об’єднання білорусів Швейцарії Олександр Сапега у коментарі Радіо "Свобода".

 

Вирішити конфліктне питання допоміг керівник білоруської дипломатичної місії у Швейцарії Павло Мацукевич. Він організував зустріч діячів Об’єднання білорусів Швейцарії з мером Золотурну Куртом Флюри.

Сам пам’ятник установили ще 17 жовтня 2017 року. Загалом виготовлення та спорудження монумента обійшлося в 7 тис. євро. Третину суми покрив спонсор, знайдений завдяки Посольству Білорусі в Берні.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.