У Швейцарії відкрили пам'ятник Тадеушу Костюшку. ФОТО, ВІДЕО

21 жовтня у швейцарському м. Золотурні урочисто відкрили пам’ятник Тадеушу Костюшку.

Саме в цьому місті помер національний герой Польщі, Білорусі та США. На відкритті були присутні дипломати Білорусі, Польщі та Литви, директор садиби-музею Костюшка в Косові Іваневицького р-ну Білорусі Наталія Сушко, передає білоруська служба Радіо "Свобода".

Польський консул зачитав звернення від посла Якуба Кумаха по-білоруськи.

 

Посол дякував білорусам за подарований місту Золотурну пам’ятник Костюшкові. "Хотів би висловити надію, що це пам’ятник буде в майбутньому об’єднувати поляків,білорусів та інші народи-нащадки Речі Посполитої", — ішлося у зверненні.

Посол також підкреслив, що Польща з великою симпатією ставиться до повернення Тадеуша Костюшка в пантеон національних героїв Білорусі. "Нехай у майбутньому пам’ятає це ім’я кожен тиран, який би хотів поставити під сумнів незалежність і суверенітет кожної з наших країн", — наголосив пан Кумах.

Разом із пам’ятником установили також і меморіальну дошку з написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817. Від білоруського об’єднання у Швейцарії. 2017 рік" білоруською та німецькою мовами.

Таке формулювання стало результатом компромісу після конфлікту швейцарських білорусів та польського посла Якуба Кумаха. Польському дипломатові не сподобався напис на дошці "Сину Білорусі від вдячних співвітчизників". Також він пропонував обмежитися лише німецькомовним написом "Тадеуш Костюшко. 1746—1817".

Пам'ятник Костюшку в майстерні. Фото: nn.by

Білоруси наполягали, щоб на дошці обов’язково має бути згаданий фундатор пам’ятника, а сам текст продубльований білоруською. У назві організації-фундатора (Об’єднання білорусів Швейцарії) мало бути написано "Belarussische", а не "Weissrussische".

"Без допомоги громадських організацій,  фізичних осіб, їх листів і скарг це було б неможливо. А після того, як про скандал почали широко писати ЗМІ, втрутилося й МЗС Білорусі", — розповів голова Об’єднання білорусів Швейцарії Олександр Сапега у коментарі Радіо "Свобода".

 

Вирішити конфліктне питання допоміг керівник білоруської дипломатичної місії у Швейцарії Павло Мацукевич. Він організував зустріч діячів Об’єднання білорусів Швейцарії з мером Золотурну Куртом Флюри.

Сам пам’ятник установили ще 17 жовтня 2017 року. Загалом виготовлення та спорудження монумента обійшлося в 7 тис. євро. Третину суми покрив спонсор, знайдений завдяки Посольству Білорусі в Берні.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.