АНОНС: Домашня вечірка в домі Грушевських

30 вересня розпочинається свято з нагоди Дня народження Михайла Грушевського. Ці дні гімназист, студент, професор, академік Грушевський полюбляв відзначати в родинному затишку, тихому й милому товаристві.

"Сегодня мині скінчилося 22 роки; я зранку став пригадувати своє минуле, як воно забулося… День скінчився, рік почався...", — писав Михайло Грушевський у своєму університетському щоденнику 17 вересня 1888 року.

Із року в рік ці нотатки були подібними. Коли виповнилося сорок років, і сам здивувався, як давніше мріяв на цей час "обробитися", закінчити "Історію України-Руси" й взятися за мемуари. Та робота заповнювала весь життєвий простір професора...

Виглядає, що цей день був для історика моментом відліку часу, споминів та задумів на майбутнє. Виглядає, що для нього це був звичайнісінький день у році, коли не було місця для гамірних свят та пишних вечірок.

Відмінним був ювілейний 1926-й: 60-ліття від Дня народження та 40 років від початку літературно-наукової праці. Сучасники відзначали, що подібного свята української науки Київ іще не бачив.

Михайло Грушевський, 1926 рік

Ініціаторами гучних урочистостей стали учні історика. Сам він, хоча й не прагнув публічного вшанування, був неабияк зворушений.

З повсякденням академіка, підготовкою та проведенням ювілею гості Музею познайомляться з розповідей головних героїв театралізованої екскурсії "Позаочі": хатньої робітниці Теклі та двірника Петра Пилюченка, які знають усе....

Екскурсія розпочнеться о 18.00, а о 19.00, в продовження вечора, пропонуємо поринути у чарівний світ музики, прямуючи за квартетом QuadArt. На Вас чекає коловорот варіацій, покликаних побудувати місток між подіями, що вже стали історією, та сьогоденням. 

Камерність і затишок нашого свята вплітаються в традиції Дому Грушевських, його меморіальної аури. 

30 вересня, субота, 18.00

Місце: Музей Михайла Грушевського в Києві (вул. Паньківська, 9).

Попередній продаж квитків за адресою: вул. Паньківська, 9 з 10.00 до 17.00. Вартість 80 грн. Кількість місць обмежена.

Телефон для довідок: 044 288 28 82. 

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.