Спецпроект

Колишнього нациста родом з України позбавили громадянства вже вчетверте

Канада вчетверте позбавила громадянства 93-річного колишнього службовця нацистської айнзацкоманди Гельмута Оберлендера. Той обіцяє знову подати апеляцію.

Про це повідомляє видання Times of Israel.

Минулого тижня Канада позбавила громадянства колишнього забудовника, а нині пенсіонера Гельмута Оберлендера, якого звинувачували в приховуванні свого нацистського минулого під час набуття громадянства в 1960 році.

Уряд анульовував громадянство Оберлендера у 2001, 2007 і 2012 роках, однак змушений був скасувати власні рішення після апеляції адвокатів Оберлендера.  

Гельмут Оберлендер у часи служби в айнзацкоманді 10а. Фото: timesofisrael.com

Його, народженого в Україні, примусово мобілізували як перекладача для айнзацкоманди 10а, мобільного карального підрозділу, який стратив тисячі євреїв у колишньому Радянському Союзі. Оберлендер послідовно стерджував, що він ніколи нікого не вбивав.

"Ми із вдячністю аплодуємо канадському урядові за чергове позбавлення Оберлендера громадянства, — сказав генеральний директор Центру ізраїльсько-єврейських справ в Оттаві Шимон Коффлер Фогель, — юридичні факти у цій справі незаперечні: Оберлендер був членом варварського нацистського підрозділу, який убив понад 90 тис. євреїв під час Голокосту".

"Для таких огодних злочинів немає строку давності", — додав він.

Успішне оскарження Оберлендером та іншими звинуваченими колишніми нацистами в Канаді викликали хвилю закидів з боку єврейських кіл, що канадський уряд робить недостатньо для того, щоб притягти ймовірних колишніх нацистських воєнних злочинців до правосуддя. 

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.