Спецпроект

Колишнього нациста родом з України позбавили громадянства вже вчетверте

Канада вчетверте позбавила громадянства 93-річного колишнього службовця нацистської айнзацкоманди Гельмута Оберлендера. Той обіцяє знову подати апеляцію.

Про це повідомляє видання Times of Israel.

Минулого тижня Канада позбавила громадянства колишнього забудовника, а нині пенсіонера Гельмута Оберлендера, якого звинувачували в приховуванні свого нацистського минулого під час набуття громадянства в 1960 році.

Уряд анульовував громадянство Оберлендера у 2001, 2007 і 2012 роках, однак змушений був скасувати власні рішення після апеляції адвокатів Оберлендера.  

Гельмут Оберлендер у часи служби в айнзацкоманді 10а. Фото: timesofisrael.com

Його, народженого в Україні, примусово мобілізували як перекладача для айнзацкоманди 10а, мобільного карального підрозділу, який стратив тисячі євреїв у колишньому Радянському Союзі. Оберлендер послідовно стерджував, що він ніколи нікого не вбивав.

"Ми із вдячністю аплодуємо канадському урядові за чергове позбавлення Оберлендера громадянства, — сказав генеральний директор Центру ізраїльсько-єврейських справ в Оттаві Шимон Коффлер Фогель, — юридичні факти у цій справі незаперечні: Оберлендер був членом варварського нацистського підрозділу, який убив понад 90 тис. євреїв під час Голокосту".

"Для таких огодних злочинів немає строку давності", — додав він.

Успішне оскарження Оберлендером та іншими звинуваченими колишніми нацистами в Канаді викликали хвилю закидів з боку єврейських кіл, що канадський уряд робить недостатньо для того, щоб притягти ймовірних колишніх нацистських воєнних злочинців до правосуддя. 

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.