У Чехії створили портал про "внутрішню кухню" комуністичної держбезпеки. ФОТО

Архів Служби безпеки Чехії запустив Інтернет-додаток, який день за днем документує структуру та роботу комуністичного Міністерства внутрішніх справ Чехословаччини.

Архів задокументував період з 1 березня 1969 року до 15 лютого 1990-го, коли Службу державної безпеки Чехословаччини було розпущено, передає "Радіо Прага".

На сайті, що доступний за адресою mvu.ebadatelna.cz, можна знайти конкретну інформацію про міністрів, їх заступників, начальників окремих управлінь Служби держбезпеки та Прикордонної охорони, агентів  тощо.

Головна сторінка сайта "Підрозділи Федерального міністерства внутрішніх справ"

Користувач може переглянути фотографію кожного з них, опис посади, яку він займав, завдань та рішення, які він ухвалював. Шукати можна за прізвищем,а також і за псевдонімом, якими СДБ активно користувалася у своїй документації.

"Ті, кому цікава діяльність Служби дербезпеки комуністичного режиму, зможуть дізнатися, якою була структура МВС у конкретний вибраний ними період, причому на рівні окремих секцій, чим займались конкретні відділення, і хто їх очолював, включаючи дані про перебіг служби конкретної особи", — розповідає директор Архіву Служби безпеки Светлана Птачнікова.

Даний проект став результатом майже дворічної праці, оскільки всі дані потрібно було ретельно перевірити.

Светлана Птачнікова. Фото: Чеське радіо

"Ми додали так звані "підбірки контррозвідувальних розробок", тобто ще одну частину фондів. Це приблизно 22 тисячі томів. Це записи, які Служба дердбезпеки вела на осіб, за якими було встановлено спостереження. Цю документацію було присвячено противникам режиму", — пояснює Пйотр Земан, заступник директора архіву.

Поки що в додатку міститься далеко не вся інформація з Архіву Служби безпеки. У майбутньому планується розширення проекту. На даний час додаток містить 2,5 млн документів.

Архів чехословацької Служби держбезпеки. Фото: ЧТ  

Щоб отримати доступ до матеріалів архіву, потрібно зареєструватися, заповнити анкету дослідника і вибрати пароль. Але перш, ніж узятися за дослідження матеріалів з дому, потрібно відвідати читальний зал Архіву Слуби безпеки для проведення ідентифікації особи користувача.

Автори проекту заявляють, що це – перший проект у Європі, який подібним способом задокументував і представив для вивчення громадськості багатолітню історію Міністерства внутрішніх справ.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.