АНОНС: Презентація документального збірника з історії Криму в 1940-2015 роках

20 жовтня, в Києві презентують видання «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів»

Збірник документів та матеріалів "КРИМ В УМОВАХ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ТРАНСОФРМАЦІЙ  (1940-2015)" підготував Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Інститутом історії України НАН та центральними державними архівами.

До видання ввійшли документи та матеріали радянських органів державної безпеки, які відображають депортаційну політику сталінського керівництва в 1940-х роках, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950-1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину.

 

Унікальність збірки  (загальний обсяг книги, яка побачила світ у видавництві "КЛІО",  складає понад 1000 сторінок) полягає в тому, що в ній вперше на основі нового корпусу архівних джерел відтворені невідомі сторінки післявоєнної історії Криму, висвітлюються економічні та культурні аспекти входження Криму до складу України, розкриваються проблеми репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

До виступів запрошені:

Олег Бажан, упорядник видання, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України;

Станіслав Кульчицький, завідувач відділу історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Олександр Лисенко, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Наталія Маковська, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, кандидат історичних наук, доцент;

Олексій Скорик, директор ДП "Кримський дім".

20 жовтня, четвер, 18:00

Місце: Молодіжна зала Київського міського будинку вчителя (м. Київ, вул. Володимирська, 57).

Вхід вільний.

      

         

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.