Знайшли архів СБ ОУН, який пролежав у землі 65 років

Тисячу архівних документів Служби безпеки ОУН, датованих 1949 роком, знайшли в Тернопільській області. Протоколи допитів, списки полеглих, вишкільні матеріали, дослідження роботи польської і радянської спецслужб.

Про це повідомляють "Стожари" з посиланням на прес-службу Тернопільської ОДА.

Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний - від поганого до задовільного.

Окрім того, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому, що за рік-два вони розсиплються.

Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож велика частина знайденого архіву становить суцільну вологу масу, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа".

Після реставрації архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.

 Бідон із документами було знайдено в лісі поблизу села Куропатники

"На глибині 30 сантиметрів знайшли бідон. Схожий на радянський, в якому молоко тримали, але німецький, залізний. Одна стінка вже проржавіла", - згадує чоловік, який відкопав архів.

"Тут є багато некрологів, тоому дуже важливо зберегти кожен із них, - зазначив науковий співробітник музею "Тюрма на Лонцького" Андрій Усaч. - Люди, які втратили своїх рідних, зможуть дізнатися коли і як вони загинули. Також там є і унікальні патріотичні видання, як-от журнал "Шевченківець", 47-го року. Це перший і, очевидно, єдиний випуск".

Дивіться також:

Онлайн вивісили шифри і коди ОУН(б). ФОТО

В інтернет виклали знайдений у церкві архів ОУН(м)

Дослідження ідеолога ОУН про фашизм. ОНЛАЙН

Оцифровано архівні щоденники бійців УПА

Інші матеріали за темою "Архіви"

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.