АНОНС: телевізійна ІП - про Незалежність і українську "Марсельєзу"

27 серпня випуск "Історичної правди з Вахтангом Кіпіані" буде присвячено 22-ій річниці Незалежності України. Один із фактично батьків тексту Акта про Незалежність України - Левко Лук'яненко - розповість про маловідомі обставини подій у Києві у серпні 1991 року.

Зокрема, Левко Григорович покаже унікальний артефакт - звичайнісінький тогочасний учнівський зошит, в якому він 24 серпня 91-го простою кульковою ручкою написав текст Акта про Незалежність.

Також Лук'яненко розповість для ІП:

- Чому він - уродженець переважно зрусифікованої Чернігівщини - як випускник Московського державного університету, потрапивши в середині 50-х на роботу в Галичину, відчув необхідність продовжувати (після вояків УПА) боротьбу за самостійність України.

- Про десятки підпільних пронезалежницьких груп, які у 50-х - 70-х роках декларували бажання відновити державність України.

- Хто саме спонукав депутата ВР УРСР Лук'яненка дуже оперативно підготувати вікопомний законопроект - текст Акта про Незалежність.

У другій частині програми політв'язень радянських таборів поет Ігор Калинець розповість про власний досвід політичної боротьби у 1960-80-х роках (навіть у радянських концтаборах) і згадає про події у Львові на зламі 1980-90-х, які передували проголошенню незалежності України.

Крім того, "Історична правда" покаже унікальне відео - виконання українською мовою французької "Марсельєзи". Цей запис зроблено 1919 року у Сполучених Штатах.

Також програма розповість про непересічного колекціонера, який заради хобі - колекціонування ретроавтівок - переселився з великого міста у глухий хутір.

"Історична правда з Вахтангом Кіпіані" - щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK.

Теми

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.