У день народження Пушкіна в Москві відкрився новий меморіальний музей
Пушкінська Москва поповнилася ще однією визначною пам'яткою. У щойно відреставрованому будинку на Старій Басманний вулиці, де жив дядько великого поета - Василь Львович Пушкін, відкрився новий меморіальний музей.
Про це пише news.mail.ru.
Цей дерев'яний особняк в Німецькій слободі Василь Львович - рідний дядько і перший поетичний наставник Олександра Пушкіна - винайняв в 1824 році у титулярної радниці Пелагеї Кетчер. Власне, будинок за своє життя жодного разу не реставрувався. Після революції до 70-х років минулого століття тут були "комуналки", потім контори, включаючи ЗАГС. І тільки в 1998 році його передали Державному музею А.С. Пушкіна.
Планувалося вже за рік - до 200-річчя поета - відкрити тут філію музею. Але взялися за реставрацію тільки в 2012-му. За словами Євгена Богатирьова, директора Державного музею О.С. Пушкіна, "за рік проведена складна наукова реставрація, були підняті всі архівні документи і створено саме той простір і середовище, характерні для 20-х років XIX століття". У цьому музеї навіть немає табличок - щоб відвідувачі повністю відчули домашню обстановку. Зате на вході лежать стопкою "Навігатори" з історією кожного експоната.
У будинку-музеї всього 9 залів: від Камердинерської (між іншим, у віршотворця Василя Львовича і камердинер писав вірші) до кімнат у антресолях, які присвячені великому племіннику. "Будинок, де народився Олександр Пушкін, не зберігся, - пояснив Євген Богатирьов, - тому тут з'явилася така експозиція". Саме сюди, до дядька, Олександр приїхав до вересня 1826 після Михайлівського заслання, тут читав привезену із заслання трагедію "Борис Годунов". У залах меблі червоного дерева і карельської берези, живописні портрети і види в позолочених рамах, гравюри та літографії XVIII-XIX століття - портрети Василя Львовича, його рідних і друзів, види Москви, Петербурга, Парижа. Тут зібрано багато раритетів, в тому числі унікальний альбом Олени Демидової з автографами трьох невідомих раніше віршів Василя Львовича, гравюри Хогарта, альбом з малюнком Батюшкова, де Василь Львович гуляє по Тверському бульвару, фамільне срібло Пушкіних, хрестинна сорочка Олександра ... Є навіть Сонетка, вишита Вірою Федорівною В'яземською. Як зауважив директор Євген Богатирьов, "15 років речі чекали цього дня".
Взагалі будинок став таким, яким був при Пушкіних. Це стосується не тільки побутової, а й творчої обстановки. До гостинного Василя Львовича з'їжджалися друзі-літератори: Карамзін, Жуковський, В'яземський, Батюшков, Дельвіг, Міцкевич ... В їдальні, наприклад, стоїть муляж гусака - символу веселого літературного товариства "Арзамас", старостою якого був Василь Львович. Є портрети членів цього товариства з жартівливими кличками: сам господар звався "Ось я вас", Павло Голенищев-Кутузов "Ослом", а Олександр Пушкін - "Цвіркуном". У зв'язку з цим у музеї з'явилася ідея - завести співаючого цвіркуна.