Спецпроект

У Франції увіковічать городян, які рятували євреїв

В містечку Шамбон-сюр-Ліньон, розташованому в 80 км від Ліона, відкриється Музей пам'яті на честь жителів міста, які рятували євреїв у роки нацистської окупації.

Про це пише jn.com.ua.

За даними єрусалимського Меморіалу Голокосту "Яд ва-Шем", група з 35 чоловік, очолювана пастором Андре Тромом, врятувала понад 5000 євреїв від депортації у нацистські табори смерті. Всі вони були визнані Праведниками народів світу.

Сміливий священнослужитель і його дружина Магда ховали у себе вдома і в церкві десятки єврейських біженців, і за допомогою інших сподвижників переправляли євреїв у нейтральну Швейцарію.

У Музеї пам'яті зібрані документи і фотографії, присвячені безстрашним жителям міста.

Андре Трома заарештувала пронацистська влада Віші, але під тиском громадськості його відпустили.

"Я не знаю, хто з них єврей, - сказав пастор поліцейським слідчим. - До мене приходять люди, які потребують допомоги, і я їм допомагаю як можу".

Двоюрідний брат Андре Трома Даніель загинув у Бухенвальді, куди був відправлений за порятунок єврейських дітей.

Теми

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.