Спецпроект

У Франції увіковічать городян, які рятували євреїв

В містечку Шамбон-сюр-Ліньон, розташованому в 80 км від Ліона, відкриється Музей пам'яті на честь жителів міста, які рятували євреїв у роки нацистської окупації.

Про це пише jn.com.ua.

За даними єрусалимського Меморіалу Голокосту "Яд ва-Шем", група з 35 чоловік, очолювана пастором Андре Тромом, врятувала понад 5000 євреїв від депортації у нацистські табори смерті. Всі вони були визнані Праведниками народів світу.

Сміливий священнослужитель і його дружина Магда ховали у себе вдома і в церкві десятки єврейських біженців, і за допомогою інших сподвижників переправляли євреїв у нейтральну Швейцарію.

У Музеї пам'яті зібрані документи і фотографії, присвячені безстрашним жителям міста.

Андре Трома заарештувала пронацистська влада Віші, але під тиском громадськості його відпустили.

"Я не знаю, хто з них єврей, - сказав пастор поліцейським слідчим. - До мене приходять люди, які потребують допомоги, і я їм допомагаю як можу".

Двоюрідний брат Андре Трома Даніель загинув у Бухенвальді, куди був відправлений за порятунок єврейських дітей.

Теми

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.