Спецпроект

У Тернополі відкрили музей літературної спадщини

В Тернополі, на віллі Грабовських у приміщенні дитячої бібліотеки № 2 відтепер діє Музей "Літературне Тернопілля". Його створили в дуже стислі терміни - всього за шість місяців. У музеї зібрані матеріали про 250 письменників, причетних до Тернопільщині, їх літературні твори та особисті речі.

Про це пише "День".

Серед матеріалів - раритетні видання. Є "Співаник", вперше виданий в 1931 році в Кременці під керівництвом Герасевіча, а також "Співаник" Уласа Самчука - такого немає в жодному музеї України. Це дуже рідкісне видання. В експозиції можна побачити портрет Івана Франка з родиною кінця ХIХ - початку ХХ вв.

Завідуюча бібліотекою Галина Компанієць розповіла: "Створюючи експозицію, ми дізналися, що у нас на Тернопільщині народився перший письменник-фантаст - Капій, про який, на жаль, ніхто не знає". Долучилися до організації музею й родичі письменників, і небайдужі тернополяни. Так, сімейну реліквію - "Біблійний Катехізис" - принесла в музей тернопільчанка Марія Мацук. "За цим Катехізисом вчилася моя мама. Разом зі своїми батьками як сім'я бандерівця була вислана до Сибіру. І перше, що мій дідусь забрав із собою, - цей Катехізис », - говорить вона. Особисті речі письменника Петра Тимочко подарувала його дочка Ольга. А власні творчі напрацювання - дві книги спогадів і три пісняра - принесла Лідія Романчук.

Музей щойно створено, його наповнення тільки починається.

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.