Спецпроект

У Тернополі відкрили музей літературної спадщини

В Тернополі, на віллі Грабовських у приміщенні дитячої бібліотеки № 2 відтепер діє Музей "Літературне Тернопілля". Його створили в дуже стислі терміни - всього за шість місяців. У музеї зібрані матеріали про 250 письменників, причетних до Тернопільщині, їх літературні твори та особисті речі.

Про це пише "День".

Серед матеріалів - раритетні видання. Є "Співаник", вперше виданий в 1931 році в Кременці під керівництвом Герасевіча, а також "Співаник" Уласа Самчука - такого немає в жодному музеї України. Це дуже рідкісне видання. В експозиції можна побачити портрет Івана Франка з родиною кінця ХIХ - початку ХХ вв.

Завідуюча бібліотекою Галина Компанієць розповіла: "Створюючи експозицію, ми дізналися, що у нас на Тернопільщині народився перший письменник-фантаст - Капій, про який, на жаль, ніхто не знає". Долучилися до організації музею й родичі письменників, і небайдужі тернополяни. Так, сімейну реліквію - "Біблійний Катехізис" - принесла в музей тернопільчанка Марія Мацук. "За цим Катехізисом вчилася моя мама. Разом зі своїми батьками як сім'я бандерівця була вислана до Сибіру. І перше, що мій дідусь забрав із собою, - цей Катехізис », - говорить вона. Особисті речі письменника Петра Тимочко подарувала його дочка Ольга. А власні творчі напрацювання - дві книги спогадів і три пісняра - принесла Лідія Романчук.

Музей щойно створено, його наповнення тільки починається.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.