Спецпроект

Американський музей повернув Туреччині мозаїку II століття

Музей мистецтв в Далласі добровільно повернув Туреччині мозаїку II століття із зображенням Орфея, що грає на лірі в оточенні диких тварин. Музей з'ясував, що мозаїка була вкрадена, після того, як відправив запит турецькій владі.

Про це пишуть "Ореанда-новости".

Музей викупив мозаїку "Орфей приручає диких тварин" в 1990-му за 85 тис. доларів на аукціоні Christies. У 2012 році в музей прийшов новий директор Максвел Андерсон і попросив співробітників скласти список артефактів, провенанс яких не був відомий до кінця.

У цей перелік і потрапила стародавня мозаїка, яку, як виявилося, давно шукають в Туреччині. У відповідь на запит турки надали фотографії з місця розкопок на території стародавнього міста Едесса, звідки і була вкрадена мозаїка. Імовірно, вона прикрашала підлогу римського будинку.

Музей Далласа і турецька влада оголосили про початок співпраці, яка дозволить американцям надалі влаштовувати масштабні виставки з об'єктами з турецьких музеїв.

Останні кілька років Туреччина веде досить агресивну політику щодо зарубіжних музеїв, в колекціях яких знаходяться конфісковані і вивезені нелегально артефакти. Турецька влада відмовляються видавати їм експонати для виставок, а також погрожує заборонити працювати іноземним археологам.

Так, у 2011 році Берлінський Пергамський музей передав туркам давню скульптуру Сфінкса після того, як Анкара пригрозила не пустити до Туреччини німецьких археологів.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.