Спецпроект

Британський музей запустив 60-річний комп'ютер. ФОТО

У Музеї обчислювальної техніки в англійському місті Блетчлі-Парк можна побачити діючий комп'ютер Harwell Dekatron.

Про це пише gooddays.ru

Британським музейникам вдалося запустити комп'ютер, чий вік нараховує 61 рік. Це ЕОМ Harwell Dekatron з пам'яттю на декатронах.

Вага комп'ютера - дві з половиною тонни. У висоту він сягає двох метрів. Програми для нього зберігаються на паперових стрічках.

Комп'ютер-ветеран

Останні три роки машина перебувала на реставрації. Harwell Dekatron з'явився в 1951 році. Його розробка велася два роки. ЕОМ використовували для розрахунків в дослідницькому центрі атомної енергетики в графстві Оксфордшир.

Незважаючи на значну вагу, часто комп'ютер рахував повільніше, ніж людина. На множення двох чисел у нього йшло до десяти секунд. Однак машина була більш працездатною, ніж людина, і могла обчислювати до десяти годин поспіль.

У 1957 році комп'ютер вступив до коледжу міста Вулвергемптон, де його використовували під час занять по програмуванню.

У 2009 році співробітник Блетчлі-Парк виявив комп'ютер в сховищі музею і вирішив його відновити. Реставратори під час відновлення намагалися не використовувати сучасні деталі, тому реставрація затягнулася.

Як відомо, другий після Harwell Dekatron комп'ютер у Європі було зроблено в Україні, в тому ж таки 1951 році.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.