Спецпроект

Чапаєв позбувся мідних шабель

Правоохоронні органи Чувашії розшукують вандалів, які вкрали частину барельєфа, розміщеного на стіні музею героя Громадянської війни, Василя Чапаєва, в Чебоксарах.

Про це пише siteua.org.

 

Вандали спиляли шаблі зі скульптурної групи "Кіннота Чапаєва", виконаної з міді.

Днями шаблі мають бути відновлені музеєм на свої кошти. Потрібно приблизно 30 тис. рублів. Поки складається кошторис.

Музей Василя Чапаєва побудований на громадських засадах недалеко від тих місць, де народився легендарний комдив. Відкрито музей 9 травня 1974 року.

У 1986 році поряд з музеєм встановлений будинок, у якому народився Чапаєв. У ньому створено експозицію предметів побуту приміських російських селян кінця XIX століття. Будівля музею Чапаєва має форму розгорнутого прапора, на передній частині якого поміщена скульптурна група "Кіннота Чапаєва", виконана з міді.

 

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.