Спецпроект

Полоцький і Новгородський музеї-заповідники обмінялись виставками

Національний Полоцький історико-культурний музей-заповідник (Білорусь) і Новгородський державний об'єднаний музей-заповідник (Росія) обмінюються виставковими експозиціями.

Про це пишуть Новости Беларуси.

Російські музейники представлять в Полоцьку виставку "Олександр Невський" з фондів Новгородського державного об'єднаного музею-заповідника. Можна буде побачити археологічні матеріали - бойові сокири, меч, булави, наконечники списів і стріл, реконструкції шаблі і шолома, кольчуги, копії мініатюр Особового літописного зводу XVI в., карти, схеми битв, що дозволяють досить повно представити сторінки героїчної епопеї боротьби з німцями і шведами в XIII в.: перемоги 1240 і 1242 років, здобуті руськими дружинами під керівництвом Олександра Невського. Сфрагістичні матеріал виставки - печатки князів Ярослава Всеволодовича, Олександра Невського.

Ранні письмові джерела з колекції Новгородського музею - святці і службові мінеї XVII-XVIII ст. свідчать про поширення культу святого Олександра Невського як одного з найбільш шанованих національних святих. На виставці широко представлена ​​іконографія св.Олександра Невського - в чернечому вбранні, великокнязівському вбранні, в образі воїна-вершника.

Виставка відкриється 24 жовтня в Художній галереї. У цей же день в Новгороді розпочне роботу виставка художніх творів із фондів Національного Полоцького музею-заповідника "На грані століть". Вона познайомить новгородців з мистецтвом білоруських художників кінця ХХ - початку ХХI століття.

Експозиція являє собою елемент дослідження панорами творчих процесів, що відбуваються в Білорусі. Живопис, графіка, скульптура відбивають різноманіття художніх пошуків білоруських художників. Серед учасників виставки - заслужені діячі мистецтв Білорусі, народні художники, митці середнього і молодого поколінь. 

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.