Анонс: лекція Романа Шпорлюка про переосмислення концепції історії України

Центр польських і європейських студій НаУКМА запрошує на публічну лекцію професора Романа Шпорлюка (Університет Гарварда).

Тема лекції: "Звичайна схема української історії XІX-XX століть і справа раціонального викладу модерної історії Східної Європи".

Лекція є презентацією концепції планованої книжки "The Making of Modern Ukraine: An Inter-National History", в якій акцентується саме міжнародний вимір української історії.

Заголовок лекції, який є парафразою відомої статті Михайла Грушевського, має на меті привернути увагу до потреби критичного переосмислення модерної історії України від кінця XVIII століття до 1914 року.  

Час і місце: 13 грудня 2011 року о 17:00 в у Центрі польських та європейських студій (вул. Волоська 10, підвальне приміщення 6 корпусу НаУКМА)

Професор Роман Шпорлюк –  відомий історик, професор університету Мічіґан та університету Гарварда, директор Українського наукового інституту при цьому ж університеті. Автор на сьогодні класичних праць, присвячених новітній історії Центральної та Східної Європи. В Україні з'явилися друком:

  • Комунізм і націоналізм. Карл Маркс проти Фрідріха Ліста. К.:Основи, 1998.
  • Імперія та нації (з історичного досвіду України, Росії, Польщі та Білорусі). Київ 2000.
  • Формування сучасної України: західний вибір, Варшава 2004.
  • У пошуках майбутнього часу: статті, есе, інтерв'ю. Київ, 2010.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.