Спецпроект

В КИЄВІ ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА "ГОЛОКОСТ ВІД КУЛЬ"

В четвер, 8 вересня 2011 року, в Києві відбулось офіційне відкриття виставки "Голокост від куль: масові розстріли євреїв в Україні 1941-1944" в рамках вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

Організаторами виставки є Фонд Віктора Пінчука у партнерстві з Меморіалом Шоа (Memorial de la Shoah), організацією "Яхад-Ін Унум", а також посольствами Ізраїлю, Франції, Німеччини та Сполучених Штатів Америки. Виставка буде демонструватися в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 року.

Виставка вже демонструвалася в Парижі, Нью-Йорку та інших містах і вперше представлена в Україні. В першу чергу проект спрямований на виховання толерантності в українському суспільстві, і особливо молоді. Виставка є частиною заходів державного рівня в рамках програми вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру.

У події взяли участь: отець Патрік Дебуа (Patrick Desbois), барон Ерік де Ротшильд (Eric de Rothschild), президент Меморіалу Шоа, Франція, спікер Верховної Ради Володимир Литвин, Віктор Пінчук, посли країн Ізраїлю, Франції, Німеччини, США, Великобританії та інших, провідні історики, експерти та інші.

Володимир Литвин: "Такі виставки потрібно проводити в Україні і не тільки. В рамках вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру. Зараз підіймають голову ті люди, які сповідують нацизм. Їх потрібно водити по таких виставках, аби вони бачили, до чого це призводить".

Отець Патрік Дебуа: "Наша мета полягає у віднаходженні масових поховань геноциду - ми не полюємо на вбивць і не притягаємо до відповідальності. Замість цього ми шукаємо жертв, котрі в історичній реконструкції подій дуже часто бувають відкинутими осторонь і забутими. Суть нашої роботи полягає в освіті, підвищенні поінформованості та розуміння Голокосту у Східній Європі. Це найкраща перешкода, яку ми можемо побудувати проти геноциду в майбутньому".

Віктор Пінчук: "Нас всіх об’єднала єдина мета – згадати що сталося і зрозуміти як це сталося. Для того, аби це страхіття ніколи не повторилося, а мужність, співпраця і толерантність завжди переважали у майбутньому. Для того, аби знання і пам'ять про нашу спільну історію зміцнили європейську належність України".

Виставка підготовлена Меморіалом Шоа (до якого входять: архів, музей, освітній центр та місце вшанування пам’яті) та була оновлена і адаптована за участі провідних українських експертів.

Проект "Голокост від куль" базується на праці римсько-католицького священика з Франції отця Патріка Дебуа, котрий багато років поспіль займається архівними та археологічними дослідженнями, а також відео документуванням свідчень очевидців масових розстрілів в Україні.

Експозиція включає інформацію про історичні факти, відео-інтерв'ю, документи часів війни, фотографії віднайдених масових поховань та предмети, що засвідчують ті події: кулі, гільзи та ін.

З метою максимального інформування, зацікавлення та залучення до діалогу українських школярів і студентів, під час виставки буде реалізовуватись освітня програма, створена Інститутом візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії та Українським центром вивчення історії Голокосту.

Також в рамках заходу отець Дебуа представив свою книгу "Хранитель спогадів. Кривавими слідами Голокосту", вперше перекладену українською мовою за фінансової підтримки посольства Франції. Ця книга стала лауреатом Національної єврейської книжкової премії у 2008 році.

Виставка проходитиме в Українському домі (Київ, Хрещатик, 2) з 9 вересня по 3 жовтня 2011 р.
21-23 вересня – вихідні.

Графік роботи: понеділок – п’ятниця з 09:00 до 19:00; субота – неділя з 11:00 до 17:00.
Вхід вільний.
Попередній запис на екскурсії для груп за телефоном +38 044 285 90 30

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.