Спецпроект

Сьогодні - день закінчення Другої світової (ФОТО)

2 вересня світ відзначає 66-ту річницю закінчення Другої світової війни - найбільший в історії людства збройний конфлікт завершився підписанням капітуляції Японії. Від СРСР підпис у цьому історичному документі поставив українець - генерал Дерев'янко.

Друга світова війна завершилася повністю і остаточно, коли 2 вересня 1945 року в 9:04 на борту американського лінкора "Міссурі" в Токійській затоці міністр закордонних справ Японії Мамору Сігеміцу, начальник Генштабу генерал Йосідзіро Умедзу, верховний головнокомандувач союзних військ генерал армії США Дуглас Макартур, радянський генерал-лейтенант Кузьма Дерев'янко, адмірал флоту Великобританії Брюс Фрейзер та представники інших союзних держав від імені своїх урядів підписали Акт про беззастережну капітуляцію Японії.

Японія повністю прийняла умови Потсдамської декларації (документ, яким союзники в 1945 році остаточно вирішили облаштування післявоєнної Європи - ІП), нагадують "Коментарі".

Представники японської сторони на борту лінкора "Міссурі" перед підписанням акту капітуляції

Відповідно до акту військові дії з боку Японії припинялися негайно, всі японські збройні сили беззастережно капітулювали (хоча окремі японські підрозділи в Тихоокеанському регіоні ще якийсь час воювали, а легендарний лейтенант Хіро Онода успішно партизанив на Філіппінах до 1974 року); зброя, військове та цивільне майно зберігалося.

 Генерал Макартур читає промову перед тим, як союзники поставлять свої підписи. Ліворуч у чорному однострою - Кузьма Дерев'янко

Японському уряду і генштабу наказувалося негайно звільнити союзних військовополонених та інтернованих цивільних осіб.

Всі японські цивільні, військові і морські офіційні особи зобов'язувалися коритися й виконувати вказівки та накази Верховного командування союзних держав. Йому ж підпорядковувалася влада імператора і уряду Японії з управління державою.

Підписи союзників

Напередодні 8 серпня у війну з Японією вступив СРСР, а 6 і 9 серпня США скинули атомні бомби на японські міста Хіросіма і Нагасакі.

1945: перша атомна бомба - її підірвав українець (ВІДЕО)

Тобто насправді День Перемоги варто були би святкувати саме сьогодні - адже де-факто Друга Світова закінчилася саме 2 вересня. Багато наших земляків іще встигли повоювати на Східному фронті.

Символічний момент: від імені Радянського Союзу найбільшу в історії людства війну завершив українець - генерал-лейтенант Кузьма Дерев'янко - одноліток Шухевича, який прожив пригодницьку біографію. Тож нам є чим пишатися і в цьому миротворчому аспекті :)

Кузьма Дерев'янко (праворуч) на борту "Міссурі"

Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939, коли гітлерівські війська вторглися до Польщі. У війні, жертвами якої стали близько 50 млн чоловік, взяли участь 62 держави.

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.