Спецпроект

ЯНУКОВИЧ ПРОСИТЬ АКТИВНІШЕ ШУКАТИ ПОХОВАННЯ ЖЕРТВ ВІЙН І РЕПРЕСІЙ

Президент України Вiктор Янукович доручив вжити додаткових заходiв з пошуку, дослiдження та благоустрою мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу.

Текст вiдповiдного розпорядження опублiковано на офiцiйному сайтi глави держави, повідомляє "Інтерфакс".  

Кабiнету Мiнiстрiв президент доручив вжити за участю Нацiональної академiї наук України заходiв щодо активiзацiї роботи з пошуку, дослiдження та благоустрою мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу. До цiєї роботи запропоновано залучити громадськi органiзацiї.  

Крiм того, глава держави порушив питання про створення спецiальної комiсiї з вивчення питань, пов'язаних iз виявленням i дослiдженням мiсць поховань жертв вiйни, полiтичних репресiй та iнших трагедiй українського народу, а також створення наукового мартирологу загиблих.  

Забезпечити фiнансування пошукових робiт у необхiдних обсягах має уряд.  

Мiнiстерству внутрiшнiх справ, Мiнiстерству оборони, Мiнiстерству закордонних справ, Службi безпеки України, Державної архiвної служби, Державної пенiтенцiарної служби України доручено вжити за участю Генеральної прокуратури додаткових заходiв з виявлення документiв, що мiстять iнформацiю про мiсця таких поховань, iз розсекречення таких документiв, сприяти вiльному доступу до розсекречених архiвних документiв представникiв громадських органiзацiй, наукових установ i органiзацiй, вчених i громадян.  

МВС, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, мiсцевим державним адмiнiстрацiям необхiдно вжити заходiв для запобiгання актiв наруги над могилами, iншими мiсцями поховань.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.