Спецпроект

На Десятинній має бути і церква, і музей - заява Синоду УПЦ

Священний синод Української Православної Церкви вважає, що Десятинна церква має бути відроджена для молитви за Україну.

Про це йдеться в заяві, розміщеній на офіційному сайті УПЦ МП.

"Історична Правда" наводить заяву з незначними скороченнями:

"...Десятинний храм є символом християнської державності України, що веде свій початок від київських князів. Десятинний храм є духовною святинею українського народу та Української Православної Церкви, яка веде свою історію від Володимирового Хрещення. Десятинний храм та його залишки є пам'яткою історії Києва і України всесвітнього значення.

Десятинний храм має бути відродженим на знак поваги до засновника нашої державності та Хрестителя Київської Русі святого рівноапостольного князя Володимира.

...На цьому місті, згідно княжого заповіту, має постійно підноситися молитва за Україну, українську владу, українську Церкву та український народ.

Залишки фундаментів древньої Десятинної церкви мають бути збережені, музеєфіковані та доступні для вивчення та відвідин прочанами та туристами.


Відродження Десятинного храму - це спільна справа держави, науковців, археологів, музейних працівників та Церкви. Це загальнодержавна та загальноцерковна справа.

Прикладами успішної реалізації подібних проектів є відродження Успенського собору Києво-Печерської Лаври, Свято-Володимирського собору в Херсонесі, Михайлівського Золотоверхого монастиря, а також світовий досвід збереження та релігійного використання святинь в Єрусалимі (Ізраїль), в Греції (наприклад, Собор святого великомученика Димитрія Солунського в Салоніках), в Італії (наприклад, Собор апостола Петра, базиліка Сан Клементе і катакомби в Римі) та інших пам'яток духовної історії людства.

Українська Православна Церква готова до співпраці з архітекторами, археологами, музейними працівниками і є ініціатором проведення конкурсу на кращий проект відродження Десятинного храму.


Священний Синод УПЦ закликає всі зацікавленні сторони вести діалог довкола відродження Десятинного храму у цивілізований спосіб, без політизації та з урахуванням офіційної позиції Української Православної Церкви, що викладена в цій Заяві.  

† Володимир,
Митрополит Київський і всієї України,
Предстоятель Української Православної Церкви

Члени Священного Синоду:
† Никодим
, митрополит Харківський і Богодухівський
† Агафангел
, митрополит Одеський та Ізмаїльський
† Іоанникій
, митрополит Луганський і Алчевський
† Онуфрій
, митрополит Чернівецький і Буковинський
† Нифонт
, митрополит Луцький і Волинський
† Антоній
, митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський
† Марк
, архієпископ Хустський і Виноградівський
† Євлогій
, єпископ  Сумський і Охтирський
† Митрофан
, архієпископ Білоцерківський і Богуславський"

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.