Спецпроект

Померла Олена Боннер

Після важкої хвороби померла відома російська правозахисниця, вдова академіка Андрія Сахарова Олена Боннер.

Як повідомляє Ехо Москви, вона померла в суботу в Бостоні у віці 88 років.

За словами дочки правозахисниці Тетяни Янкелевич, прощання з Боннер пройде в США, а похована вона буде в Москві, відповідно до своєї останньої волі.

Тіло буде піддано кремації, урну з прахом поховають на Востряковському цвинтарі - там, де спочиває її чоловік - академік Сахаров, мати і брат.

Лікар-педіатр, учасниця війни, в 1965 році Боннер вступила в КПРС, але після подій осені 1968 покинула лави партії. З того часу активно брала участь у протестах проти судових переслідувань радянських дисидентів, в 1974 створила фонд допомоги дітям політв'язнів.

Олена Боннер: "Правозахисник - така ж професія, як інші"

Через рік саме Боннер представила Андрія Сахарова на церемонії вручення йому Нобелівської премії миру. Коли академіка відправили на заслання в Горький, вона поїхала з ним, в 1984 році її також засудили до заслання, звинувативши в поширенні "неправдивих відомостей, що паплюжать радянський лад".

Вечір п'ятниці. Останні години перед Чорнобилем

«Я маю кілька питань, багато питань», — пролунав схвильований голос Трегуба. «Це не телефонна розмова. Без мене не починайте», — коротко відповів Дятлов. Ще через деякий час наче нізвідки зателефонував начальник Дятлова, сам Микола Фомін — він також наказав Трегубу не починати без Дятлова. Зміна нарешті була готова приступити до зупинки реактора. Ураховуючи, що це випробування мало зайняти трохи менше ніж дві години, Трегуб розраховував завершити все до кінця своєї зміни, тобто до півночі 25 квітня. Вони мали поквапитися. Та де ж був Дятлов?

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.