КРИМСЬКА МІЛІЦІЯ ПОКРИВАЄ "ЧОРНИХ АРХЕОЛОГІВ"?
Республіканський комітет Криму з охорони культурної спадщини не може домогтися від міліції порушення кримінальних справ за фактами розграбування могильників на території півострова.
Cиловики регулярно відмовляються порушувати справи за заявами про діяльність "чорних археологів", повідомляє "Новий регіон".
Останній приклад - постанова, затверджена начальником Бахчисарайського райвідділу кримського главку міліції Куртіміновим, яким за результатами перевірки було відмовлено в порушенні кримінальної справи за заявою комітету з охорони спадщини.
При цьому сама перевірка встановила факт незаконної діяльності "чорних археологів" на території пам'ятки національного значення - городища "Бакла". Міліція встановила, що на території, яка дійсно відноситься до Бахчисарайського історико-культурного заповідника, є три ями глибиною 1-1,5 метра, проте безпосередньо до поховання копачі ще не дійшли. Таким чином, був зроблений висновок, що фактичної шкоди заповіднику не завдано.
Ба більше - ті, хто проводив перевірку, визнали, що можуть встановити особи правопорушників, але це не вплинуло на остаточне рішення правоохоронців.
Кримські вчені неодноразово закликали правоохоронців втрутитися в ситуацію, що склалася, проте часто міліціонери на місцях відкрито стають на бік правопорушників. Активізація діяльності гробокопачів-нелегалів збіглася з передачею боротьби з ними від СБУ у виняткову компетенцію міліції.
Тепер "чорні археологи" стали вести розкопки під виглядом співробітників Служби безпеки України, про що на нараді з питання розграбування пам'ятників археології заявив декан історичного факультету Таврійського національно університету, керівник Мангупської археологічної експедиції Олександр Герцен.
За його даними, переважна більшість об'єктів, які піддаються розграбуванню, перебуває на державних землях лісгоспів і заповідників.
"Ми від цих відомств жодного сигналу про протиправні дії не маємо, - наголосив Герцен. - Зате, якщо ви зайдете в ліс просто так прогулятися, вас дуже скоро зустріне людина у формі і не просто поцікавиться, а ще зажадає відшкодувати завдані державі збитки. І ось цей самий "заповідний" ліс грабіжники переривають гектарами".
За словами вченого, ця ситуація дуже типова для всіх об'єктів археології Криму.
Нагадаємо, що у квітні 2011 року невідомі виставили на інтернет-аукціон відкопаний архів УПА, за який "чорні археологи" хотіли 500 тисяч грн.
У грудні 2010 року шведська поліція вперше затримала чорних археологів, які грабували скарби вікінгів на острові Готланд. Порушникам закону загрожує до чотирьох років ув'язнення.
У листопаді 2010 року голова Державної служби з питань національної культурної спадщини України Андрій Вінграновський заявив, що проблему "чорних" археологів Криму можна вирішити тільки за допомогою центральної влади України, і тому в уряді України планується створення міжвідомчої комісії, яка буде займатися проблемою чорної археології на півострові.