Спецпроект

Дерево, з якого на Ньютона впало яблуко, захистили від туристів

Яблуню, яка надихнула Ньютона на формулювання закону про всесвітнє тяжіння, захистили від ніг туристів, котрі нищили коріння дерева.

Коріння 400-річної яблуні було пошкоджено від ущільненого ґрунту, що був витоптаний відвідувачами, повідомляє Metro.

Момент, коли Ньютон помітив падіння яблука з дерева, назавжди увійшов до історії науки. Однак дерево, яке надихнуло на визначне відкриття, донедавна було під загрозою через десятки тисяч туристів, котрі щороку відвідують історичне місце.

30-сантиметрової висоти бар’єр довколо дерева потрібен, щоб люди не залазили на нього, не витоптували землю і не здирали кору.

Як ви думаєте, чи захистить від туристів ця скромна вербова огорожа?

За  словами представниці Національного фонду Енн Мойніхан, огляд славетної яблуні став невід’ємною частиною "паломництва" усіх зацікавлених Ньютоном.

"Зараз у нас більш 33 тисяч відвідувачів щороку, і ми стурбовані тим, що фотографування та витоптування землі можуть завдати шкоди дереву, - сказала Мойніхан. - Рослині вже 400 років, але від напливу туристів земля навколо стовбура спресувалася і це пошкодило коріння. Вербова огорожа є простим та негрубим способом зберегти яблуню  для наступних поколінь".

Дерево знаходиться на території маєтку XVII століття Вулсторп (графство Лінкольншир), де Ньютон народився і жив кілька років після навчання в Кембриджському університеті.

За легендою, саме тут видатний вчений 1666 року відкрив закон всесвітнього тяжіння, прогулюючись у саду і помітивши падіння яблука з гілки дерева. "Яблуня Ньютона" була зруйнована під час бурі 1820 року, однак пізніше відновилася зі своїх коренів - хоча вже й не виросла в повноцінне дерево.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.