Спецпроект

У ЛЬВОВІ - ЧЕРВОНІ ПРАПОРИ, БІЙКИ І СТРІЛЯНИНА (оновлено о 21:20, додано ВІДЕО)

Незважаючи на заборону суду, у Львові зібралися великі групи прихильників і противників святкування Дня Перемоги. Уже є сутички і постраждалі.

Хронологію подій, які призвели до сьогоднішніх скандалів і провокацій у Львові, дивіться тут

---------------------------------------

21:20 Львівський блогер пише, що сутичики на Личаківській розпочалися зі скандування "Смерть Галичине!"

За свідченням російськомовного львівського блогера ru-indeec, проросійські активісти самі спровокували бійку. "Росіяни спровокували бійку з Львові скандуванням "Хохлы - параша" і "Смерть Галичине" - цитує блгера ТСН.

У своєму записі він розповідає, що до останнього сподівався, що у свободівців вистачить розуму не піддаватися на провокації "Русского единства".

"Але коли я побачив те, що "отчебучили" "мітингувальники", від моєї надії і слід прохолов. Вони, як по команді, раптом стали викрикувати гасла, що ображають місцевих жителів. Причому, зауважте, гасла не політичні, а такі, що ображають людей за національною ознакою. Найбільше запам'яталося "Хохлы - параша! Победа наша!", "Смерть Галичине!"

"Звичайно ж, через пару хвилин зав'язалася бійка. Оскільки чисельна перевага була, природно, не на боці провокаторів, їм довелося тікати. І тут з їхнього боку пролунали постріли", - пише блогер.

18:00 Гурт молодих людей на львівській Площі Ринок перед Львівською міськрадою палить червоні прапори.

Кілька молодих людей, деякі з яких приховували своє обличчя за масками, безпосередньо перед входом у Львівську міську раду підпалили попередньо принесені червоні прапори, повідомляє Zaxid.net.

Невдовзі до гурту приєдналися також люди з символікою ВО "Свобода" на одязі.

Після цього молоді люди почали топтати прапори ногами, скандуючи гасла: "Слава Україні! Героям слава!" та інші.

Дорожньо-патрульна машина, що проїхала в цей час повз гурт, не звернула на подію жодною уваги. Гурт тим часом дедалі більшає.

17:00. 9 травня міліція затримала шістьох представників ВО "Свобода", які прорвали міліцейський кордон біля Пагорба Слави. Після цього "свободівці" розблокували меморіал, дозволивши носіям георгіївських стрічок поїхати додому.

Про це повідомила глава фракції ВО "Свобода" у Львівській облраді Ірина Сех, передає ЗІК.

На порушників склали протоколи і відпустили. 

Після цього пікетники від ВО "Свобода" звільнили шлях для проїзду дев'яти автобусів з ветеранами, комуністами та представниками проросійських партій з Криму та Одеси від Пагорба Слави у Львові.

Зараз прихильники "Свободи" рушили у напрямку до центру міста, дорогою вони рвали та спалювали червоні прапори, топтали їх. 

В свою чергу глава фракції ВО "Свобода" у Львівській міській раді Руслан Кошулинський, уточнив, що одна особа госпіталізована. Молодому хлопцеві кийком розбили голову. У нього струс мозгу та рвані рани голови. 

Це член ВО "Свобода" 1988 року народження Володимир Василенко. 

Окрім цього, за словами Кошулинського, за допомогою до медиків звернувся інший "свободівець", якому прострелили ногу.

15:55 У Львові під час проведення комуністами акції до Дня Перемоги побилися працівники міліції і представники ВО "Свобода". Носіїв червоних прапорів не випускають з пагорба Слави.

Про те, що міліціяя б'є тих, хто протестує проти встановлення червоних прапорів Перемоги на пагорбі Слави, повідомив глава Львівської обласної ради Олег Панькевич, передає УНІАН.

Він зазначив, що його під час цих подій на місці не було, однак йому зателефонували і повідомили про те, що відбувається побиття людей міліцією.

"Коли я приїхав на місце події, я побачив закривавленого чоловіка, якого вели вже попід руки. Мені повідомили, що кілька людей - серед них представники "Свободи" - доставлені з травмами у лікарню. Це все наслідок дій працівників міліції", - зазначив він.

"Було рішення обласної ради про заборону вивішування червоних прапорів. Однак сьогодні ми побачили, як у Львові під прапорами Компартії Радянського Союзу розгортають червоне полотнище. На жаль, дії, які тут відбулися, свідчать про умисел між владою, правоохоронцями і представниками політичних сил", - уточнив глава облради.

"Ми на сесії обласної ради дамо гідну оцінку сьогоднішнім подіям 9 травня у Львові, коли затримували, били людей, і люди у лікарні, а на пагорбі розгортали червоні знамена", - заявив Панькевич.

Також під час заходів у Львові постраждав голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда.

Він повідомив, що приїхав на святкування Дня Львова і коли побачив дії, які чиняться біля пагорба Слави, намагався захистити людей, яких били.

За словами Кайди, йому розірвали куртку і, незважаючи на те, що поруч були депутати Львівської обласної ради, їх не пропустили до пагорба Слави, застосовуючи силу до людей, які стояли за кордонами міліції, поза пагорбом Слави.

Як зазначив Панькевич, активісти "Свободи" виїжджають у лікарні, куди доставлено постраждалих, а також мають намір з'ясувати в начальника Львівського міського управління внутрішніх справ Михайла Курочки, чи було складено протоколи стосовно порушників, які провели акцію під червоними прапорами всупереч судовому рішенню.

ВО "Свобода" вимагатиме від правоохоронців дати об'єктивну оцінку сьогоднішнім подіям у Львові.

Зараз ветерани, представники КПУ, "Родіни" та "Русского единства" не можуть від‘їхати від пагорба Слави, оскільки дорогу заблокувала молодь, яка кидає у бік правоохоронців та автобусів димові шашки.

Вся територія щільно оточена кількома тисячами працівників міліції, спецпідрозділів "Беркут" і "Грифон".

За попередніми даними, під час сутичок постраждали двоє журналістів центральних ЗМІ та голова фракції "Свобода" у Львівській міській раді Руслан Кошулинський.

Проте вони за медичною допомогою не зверталися

15:35 В автобусах таки була "Родіна". Вони підняли на пагорбі Слави червоний прапор Перемоги. Міліція пропустила їх і більше нікого.

Одночасно було піднято кілька червоних прапорів, знамена часів війни, прапор із символом міста-героя Одеси, прапори із символікою Радянського Союзу, повідомляє УНІАН.

Через кордони міліції, які оточили територію меморіального комплексу, намагається прорватися молодь під чорно-червоними стягами і державними прапорами України.

Вони вигукують образливі гасла на адресу комуністів і кидають у бік пагорба Слави порожні пластикові пляшки.

Присутні на пагорбі Слави розгорнули десятиметровий червоний прапор, який складається з двох частин.

За словами промовців, прапор символізує єдність сходу і заходу України.

Міліція оточила меморіальний комплекс кордоном і не впускає туди навіть журналістів, повідомив кореспондент Zaxid.Net.

Як відомо, попри рішення Львівського окружного адмінсуду щодо заборони проведення в місті масових акцій для громадських та політичних організацій 9 травня, представники партії "Родіна" таки вирішили приїхати до Львова.

15:00 Представники всеукраїнського об'єднання "Свобода" напали на автобуси з носіями георгіївських стрічок і побилися з "Беркутом".

До Пагорбу слави у Львові під'їхало 5 мікроавтобусів зі старшими людьми, одяг яких був оздоблений георгіївськими стрічками.

Декілька сотень націоналістів зустріли їх, перекрили автобусам рух, а потім почали бити по склу руками, запльовуючи їх і показуючи людям всередині непристойні жести.

Невдовзі нападників відтіснив спецпідрозділ "Беркут", надавши таким чином можливість автобусам їхати, повідомляє Zaxid.net з місця події.

Після цього беркутівці утворили кордон біля входу до меморіального комплексу.

Між беркутівцями та націоналістами відбулися сутички і штовханина, в якій взяв участь зокрема і депутат Львівської міськради від "Свободи" Юрій Михальчишин.

Один з націоналістів кинув у беркутівців димову шашку.

Водій одного з автобусів відмовився повідомляти, кого він везе. Відтак націоналісти почали кидати у беркутівців різними предметами, камінням.

Голова фракції Свободи Ірина Сех пояснила, що людей в 5 автобусах привезла партія "Родіна".

Кореспондент видання не помітив у жодному з автобусів червоних прапорів.

14:10 Біля меморіалу у Львові відбулися сутички між "Свободою" і ПР. Міліція виконувала рішення суду, але нікого не затримувала.

Міліція не дозволила представникам "Партії регіонів" на чолі з депутатом Верховної Ради Петром Писарчуком покласти квіти до меморіалу солдатам у Львові.

Свої дії правоохоронці мотивували судовою забороною на проведення масових акцій у Львові 9 травня, повідомляють "Українські новини".

Спочатку "регіонали" провели біля меморіалу молебень, при цьому сам меморіал був оточений міліцією і металевими щитами.

Після молебню представники "Партії регіонів" колоною рушили до меморіалу з метою покласти квіти.

При цьому з двох сторін колони коридором стояли представники "Свободи", і коли "регіонали" підійшли впритул до міліції, що оточувала меморіал, "свободівці" зімкнулися за їх спинами, утворивши кільце.

При цьому вони кричали "Комуняку на гілляку", "Бий москалів" і т.д.

Під час цього виникла невелика бійка.

Не отримавши можливості покласти квіти, "регіонали" почали обходити меморіал по периметру, кидаючи при цьому квіти через голови міліціонерів на могили, після чого пішли з Марсового поля.

Після відходу представників Партії регіонів, "свободівці" піднялися по полю вище до меморіалу Січовим стрільцям, де провели свій молебень. При цьому міліції біля цього меморіалу не було.

13:25 Під вигуки "Москалів - до Росії" у генконсула РФ у Львові Олега Астахова дорогою на Пагорб Слави відібрали і розтоптали вінок, який він хотів покласти на військовому цвинтарі.

"У моїх колег відібрали і розтоптали вінок, який я мав покласти на військовому цвинтарі на Пагорбі Слави", - цитує Астахова ЗІК

"Росія і весь нормальний світ відзначають День Перемоги. Усі навколо святкові ігрища - це є образа пам'яті тих, хто тут лежить і хто віддав своє життя, щоб ми жили у нормальному суспільстві", - наголосив він. 

Окрім того, присутні на Пагорбі Слави ветерани та представники громадських організацій жалілися, що дорогою з них зривали георгіївські стрічки та обзивали лайливими словами.

Представники та прихильники ВО "Свобода", які перебували по інший бік міліцейського кордону, вигукували гасла: "Бандера прийде - порядок наведе", "Чемодан - вокзал - Росія", "Москалів до Росії".

13:15 Борець із "синьожопою бандою" зі "Свободи" обурюється, що в нього стріляли "без попереджувального пострілу в повітря".

Депутат Львівської міськради від ВО "Свобода" Юрій Михальчишин заявляє, що під час стрілянини у Львові цілилися в нього.

Як відомо, 9 травня у Львові під час відзначення Дня перемоги трапилось декілька сутичок, під час однієї із яких активіст отримав поранення у ногу від вистрілу з пневматичної зброї.

"Є постраждалий хлопець, на нього напали червоні бойовики, які стріляли у мене.. Стріляли в мій бік, але видно, руки криві", - цитує Михальчишина Zaxid.net.

Однак він не уточнив, чи постраждалий є "свободівцем" чи представником руху "Автономний опір".

На запитання про те, чи мали вони з собою якусь символіку, Михальчишин зазначив, що мали складений червоний прапор і вигукували нецензурні і брутальні речі в бік львів’ян, які йому не дозволяє повторювати виховання.

"Вони ображали гідність львів’ян і вистрілили без попереджувального вистрілу в повітря", – сказав він і додав, що зараз постраждалому активісту надають медичну допомогу.

Також він висловив підозру, що куля, якою стріляли, з підвищеною проникною здатністю, не сертифікована в Україні.

Михальчишин не зміг відповісти на запитання про те, чи звернулися постраждалі до правоохоронців.

Натомість речник ГУ МВС у Львівській області Денис Харчук зазначив, що "зараз вся інформація збирається, аналізується, і відповідно до чинного законодавства буде прийняте рішення". 

На запитання, чи правоохоронці знають, що одному із активістів влучили в коліно, Харчук відповів, що наразі офіційної заяви ще не було.  

Як відомо, раніше Михальчишин обіцяв зустріти носіїв червоних прапорів у Львові в компанії боксерів . До того він заявляв, що "бандерівська армія викине з України синьожопу банду".

12:50 Комуніст-антифашист каже, що його побили "свободівці".

Вранці 9 травня у Львові було побито голову обласної філії Антифашистського комітету (громадська організація, близька до КПУ - ІП), члена Компартії Олександра Калинюка. Про це заявив постраждалий.

За словами Калинюка, коли він з квітами підходив до пагорба Слави, до нього підійшли троє молодиків з нарукавними жовто-синіми пов’язками, які представилися йому членами ВО "Свобода", і заявили, що не допустять, щоб він та представники ветеранських і лівих сил проводили свої заходи у Львові.

"Вони почали мені викручувати руки, зірвали медаль з грудей і Георгіївську стрічку, після чого почали бити. Підоспіли працівники міліції, які доставили мене у травмпункт 8-ї лікарні Львова, де я зараз і перебуваю", - цитує Калинюка УНІАН.

За словами Калинюка, після проведення необхідних медичних обстежень він їде у райвідділ міліції складати протокол про напад на нього.

12:35 У Львові до меморіалу "Пагорб слави" пропустили дітей із георгіївськими стрічками. В процесі відбулася сутичка між працівниками міліції та націоналістами, які перекрили шлях до меморіального комплексу.

Сутичка відбулася через те, що покласти квіти до меморіального комплексу спробували жінки з двома малими дітьми, одяг яких був оздоблений георгіївськими стрічками, повідомляє Zaxid.net.

Міліція утворила кордон для проходу жінок, який націоналісти намагалися прорвати.

Внаслідок цього відбулася невелика сутичка, під час якої штовхнули працівника міліції та одного із учасників націоналістів.

Відбулася штовханина, під час якої до колони націоналістів наблизилися і працівники спецпідрозділу "Беркут".

Наразі конфлікт вичерпано, жінок з дітьми пропустили.

12:15 Незважаючи на заборону суду, делегація партії "Родіна" ходить Львовом з червоним прапором. І без дружин та дітей.

Про це ZAXID.NET повідомив прес-секретар "Родіни" Олександр Хрістофоров.

"Після нагнітання  істерії, коли з'ясувалося, що у Львові на 9 травня не святковий настрій, все перемістилося у конспірологічну площину, - сказав Хрістофоров. - Мова про те, що поїдуть сім'ями з дітьми і надувними кульками, уже не йшла. Кількість активістів була зменшена. І не їхали одним автобусом, щоб не можна було виявити, тому що ми зрозуміли, що будуть неадекватні настрої".

О.Хрістофоров повідомив, що представники "Родіни" о 10 годині зробили невеличку ходу по Марсовому Полі, а далі пішли на Пагорб Слави, щоб покласти квіти.

Він прокоментував: "Символіка є. Як відомо, будь-яка людина може вийти з будь-яким траспарантом, прапором, яким хоче. Знамено Перемоги, звичайно, використовувалося. Це не знамено на державній установі, у місці регламентованому. Люди на своїх демонстраціях мають право тримати в руках дорогі їм символи, те,  що вони цінують, пам'ятають. І якщо наші депутати цінують те знамено, під яким перемогли нацистську Німеччину, то мають повне право йти із цим знаменом в руках будь-якими вулицями у це свято".

Зазначимо, попередньо представник партії "Родіна" О.Хрістофоров запевняв, що закон під час візиту 9 травня у Львові представники партії порушувати не будуть. Напередодні суд заборонив будь-які акції у Льовові 9 травня.

12:15 Львові сталася сутичка між прихильниками і супротивниками святкування Дня Перемоги. "Свобода" ганяла носіїв георгіївських стрічок, ті відстрілювалися.

Інцидент стався близько 11:00 на вулиці Личаківській, повідомляють "Українські новини".

Прихильники "Свободи", що рухалися колоною в кількості близько 1 тисячі чоловік, помітили близько 10 осіб з георгіївськими стрічками і почали вимагати від них, щоб вони зняли стрічки.

Люди з георгіївськими стрічками почали тікати, близько 100 представників "Свободи" кинулися за ними.


У відповідь один з втікачів відкрив стрілянину по переслідувачам. Один з прихильників "Свободи" отримав поранення в ногу.

Після цього представники "Свободи" наздогнали стріляючого у них і його товаришів, закидали їх камінням і побили, розбивши їм голови.

Під час бійки кореспондент "Українських новин" Василь Трухан отримав поранення в голову каменем.

Крім того, хтось використовував нервово-паралітичний газ, від розпорошення якого постраждав фотограф "Газети по-українські" Павло Паламарчук.

Прихильники "Свободи" закидали місце, де відбувалася бійка, димовими шашками.

Після інциденту вони втекли з місця події, залишивши потерпілих серед вулиці.

Після бійки постраждалі також встали і зникли, деяких вели під руки товариші.

Міліції під час інциденту не було, здалеку за бійкою, не втручаючись, спостерігав лише співробітник Державтоінспекції.

За словами кореспондента агентства, ситуація в місті залишається вкрай напруженою, очікуються нові зіткнення.

Як відомо, незважаючи на рішення суду, у Львові зібралися великі групи як прихильників, так і супротивників святкування Дня Перемоги.

12:05 "Червоний марш" згаданої нижче сотні молодих людей у респіраторах зустрічає інша сотня молодих людей - у банданах на облияччях і з націоналістичними гаслами. Міліція відмовилася втручатися.

У Львові колона молодиків поблизу меморіалу перемоги у Великій Вітчизняній війні приготувалась зустрічати представників проросійських політичних партій з червоним прапором.

На вул. Пасічній у Львові на шляху до Пагорбу слави утворилася колона з близько сотні молодих людей, повідомляє Zaxid.net.

Молоді люди скандують проукраїнські та бандерівські гасла, вони тримають синьо-жовті та червоно-чорні прапори.

Значна їх кількість приховує обличчя за масками, як це роблять зазвичай представники  "Автономного опору".

Однак, за словами координатора колони, вони не представляють жодної з політичних партій чи рухів, а є просто націоналістами.

Окрім того, люди, які перекрили шлях до Пагорбу слави, вимагають у всіх бажаючих покласти квіти до могили невідомого солдата, знімати георгіївські стрічки. В іншому випадку їх не пропускають.

Назустріч колоні під’їхав мікроавтобус з кількома десятками працівників спецпідрозділу МВС України.

Спершу декілька правоохоронців вийшли назовні, однак невдовзі всі повернулися а автобус.

Коментарі щодо причини своєї присутності вони відмовилися давати.

11:20 Учасники пікету проти святкування Дня Перемоги у Львові освистали представників влади та ветеранів Другої світової війни.

Інцидент стався під час покладання квітів біля пам'ятника невідомого солдата на Пагорбі слави, повідомляють "Українські новини".

При цьому один з учасників пікету кинув букет квітів в обличчя мерові міста Андрію Садовому. Мер не відреагував на інцидент.

Також представники націоналістичних організацій, які прийшли на пікет з червоно-чорними та національними прапорами, кричали "Ганьба!" і вимагали не відзначати "неукраїнське свято".

Вони також закидали червоними гвоздиками мікроавтобус, в якому їхали ветерани, повідомляє Zaxid.net.

Як пояснив один з учасників скандування "Ганьба", свист стосувався, перш за все, представників Львівської ОДА, які відзначають "неукраїнське свято".

Він зазначив, що під час Другої світової війни злочинний Радянський союз воював зі злочинним фашистським режимом.

Коли автобус з ветеранами вже від'їжджав, один із старших чоловіків підійшов до нього, вдарив його паличкою, а потім штовхнув.

10:50 Міліція виставила металеві щити і турнікети по периметру солдатського меморіалу на Марсовому полі у Львові.

Вранці 9 травня прохід до могил солдатів закритий. Перед ним стоять співробітники виконавчої служби облуправління юстиції, які зачитують всім бажаючим пройти на меморіал постанову суду про заборону будь-яких акцій на цій території.

Такі заходи пов'язані з забороною Львівського окружного адміністративного суду на проведення 9 травня у Львові масових акцій.

Порядок охороняють співробітники різних спецпідрозділів. Співробітники "Беркуту" охороняють також прохід до Пагорба Слави.

З іншого боку Марсового поля біля поховань жертв комуністичних репресій стоять понад півсотні членів ВО "Свобода" з державними прапорами. Представники виконавчої служби також зачитали їм рішення суду і попередили про відповідальність за його невиконання.

Крім того, священик УПЦ (МП) хотів відслужити молебень на меморіалі, проте його не пропустили.

Біля входу збираються люди, в тому числі ветерани, з квітами, георгіївськими стрічками, але їх не пускають до меморіалу.

За свідченням очевидців, посилені наряди міліції також виставлені біля Монументу Слави та на Пагорбі Слави.

10:30 Вулицею Личаківською у Львові поблизу Винниківського базару рухається колона в складі близько 100 молодих людей.

Попереду колони іде хлопець з червоним прапором.

Частина з молодих людей має на обличчі маски-респіратори.

Колона рухається без супроводу правоохоронців, учасники палять димові шашки, повідомляє кореспондент Zaxid.Net з місця події.

Найімовірніше, молодь рухається до Марсового поля, де мають відбутися урочистості з нагоди 9 травня. На самому Марсовому полі за приблизними даними, є близько 2 тисяч правоохоронців.

Як відомо, 6 травня Львівський адміністративний окружний суд заборонив проводити у Львові масові заходи з нагоди 9 травня.

Рішення було прийнято за позовом виконкому Львівської міської ради.

Хронологію подій, які призвели до сьогоднішніх скандалів і провокацій у Львові, дивіться тут 

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.