Спецпроект

Анонс: акція з впорядкування могил вояків УПА "Проща до Героїв"

За ініціативи активістів Київської міської організації Спілки Української Молоді в Україні проводиться акція "Проща до Героїв". Небайдужі мають змогу вирушити у Дубровицький район Рівненської області з метою впорядкування могил воїнів УПА.

Учасники мандрівки вшанують легендарного курінного УПА Микиту Скубу на місці його поховання, відвідають місця боїв та постою упівців, зустрінуться з ветераном визвольного руху та на власні очі побачать штаб куреня Лайдаки.

Запрошуємо СУМівців з усіх осередків приєднатися до мандрівки.

Також будемо раді зголошенню усіх молодих людей, котрі не належать до організації, але  хочуть приєднатися до справи відновлення пам'яті про героїв.

Проїзд за власний рахунок.

Зголошення за телефонами: 093 725 67 45 (Павло), 097 79 10 752 (Оленка)

Програма заходу

6 травня. Виїзд з Києва 0 15:43. Ночівля в м. Дубровиця.

7 травня. Приїзд у с. Літвиця Дубровицького району Рівненської області. Розбиття табору. Знайомство із місцевістю. Впорядкування братської могили вояків УПА.

8 травня. Мітинг-реквієм на могилі курінного УПА Микити Скуби-«Лайдаки». Почесна варта біля могили в одностроях УПА. Зустріч з очевидцями подій визвольного руху, запис відеоспогадів. Відвідини ветерана.

9 травня. Впорядкування братскої могили УПА. Від'їзд до Києва.

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.