Спецпроект

Югославський ССівець не дожив до суду над собою

У США помер чоловік, звинувачений у військових злочинах, скоєних під час Другої світової війни на території Югославії.

88-річний Петер Егнер не дожив кількох тижнів до початку судових слухань про позбавлення його американського громадянства, повідомляє Lenta.ru з посиланням на Associated Press.

Представник влади Сіетла, де помер вірогідний офіцер нацистської армії, повідомив, що смерть настала з природних причин.

Як уточнює AP, Егнер визнавав, що співпрацював з фашистами, однак стверджував, що служив у поліції у Белграді і займався охороною ешелонів з людьми, яких відправляли в Освенцім та інші концтабори.

Німець Егнер народився в Югославії і жив там до 1960 року, коли емігрував до США.

У 2008 році Сербія висунула проти нього звинувачення, згідно з якими в роки окупації Югославії німецькою армією Егнер служив у каральних загонах СС і брав участь у знищенні мирних жителів.

За даними сербських властей, його підрозділ знищив у цілому 17 тисяч осіб, в основному євреїв і циган.

Міністерство юстиції США, ознайомившись із звинуваченнями, ініціювало процедуру позбавлення Егнера американського громадянства, щоб надалі видати його Сербії.

Як відомо, нещодавно Іміграційний суд у Детройті прийняв рішення про депортацію з США 88-річного Джона Калимона, який служив у підконтрольній німцям Українській допоміжній поліції.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.