Спецпроект

Україна повернула Грузії старовинні книги, викрадені з Тбіліського університету

Україна повернула Грузії 56 старовинних друкованих книг, викрадених з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі.

Україна повернула Грузії 56 старовинних друкованих книг, викрадених з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі.

Книги були доставлені в Тбілісі в ніч на четвер літаком з Києва, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Урочиста передача 56 старовинних друкованих книг кінця XVIII - початку XIX ст. посольству Грузії пройшла в Києві у вівторок.

Книги були викрадені з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі і незаконно ввезені на територію України.

У березні 2008 року ці книги були вилучені у громадянина Грузії при спробі проходження митного контролю.

Відповідно до законодавства України, книги перейшли у власність держави і були передані на постійне зберігання до Національної історичну бібліотеку України.

Колекція складається з рідкісних старовинних друкованих книг переважно історичної та літературознавчої тематики. Серед них є багато видань енциклопедичного характеру.

Як заявив директор бібліотеки ТДУ імені Джавахішвілі Зураб Гаіпарашвілі, книги після певної експертизи в МВС, будуть передані до сховища.

"У сховищах бібліотеки вузу облік книг не проводився з 1952 року і тепер ми маємо намір провести його і точно встановити, які ще книжки могли зникнути з бібліотеки", - зазначив він.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.