Спецпроект

Післязавтра суд має визнати, чи є Шухевич героєм

Вищий адмінсуд 12 січня розгляне позов до Президента про визнання незаконним і скасування Указу про присвоєння головнокомандуючому УПА Роману Шухевичу звання "Герой України".

Про це з посиланням на "Острів" повідомляють "Українські Новини".

Позивач у цій справі - адвокат Володимир Оленцевич - нагадав, що подав свій позов у Донецький окружний адміністративний суд понад два роки тому - у вересні 2008 року. 11 лютого 2009 року позов був відхилений, на що Оленцевич подав скаргу в Донецький апеляційний адміністративний суд. Однак і цей суд рішенням від 12 травня 2009 року залишив чинною постанову суду першої інстанції.

"Тоді я подав касаційну скаргу у Вищий адміністративний суд України, який у вересні 2009 року відкрив провадження за моїм позовом", - сказав Оленцевич.

З його слів, тільки через рік, 3 листопада 2010 року, Вищий адмінсуд прийняв рішення скасувати постанову Донецького окружного адмінсуду від 11 лютого 2009 року й рішення Донецького апеляційного адмінсуду від 12 травня 2009 року й направив справу в суд першої інстанції на новий розгляд.

При цьому Оленцевич звернув увагу, що тепер судом першої інстанції в його справі виступає не Донецький окружний адміністративний суд, а Вищий адміністративний суд, оскільки, відповідно до нового законодавства, з 13 травня 2010 року всі позови щодо указів Президента розглядає тільки Вищий адмінсуд.

Інтерв'ю з адвокатом Бандери - російським юристом Романом Орєховим - читайте тут 

"Тепер рішення Вищого адмінсуду є "остаточними і беззастережними", тобто не можуть бути оскарженими", - сказав Оленцевич.

Він додав, що за його позовом 7 грудня 2010 року Вищий адмінсуд України відкрив провадження вже як суд першої інстанції, а 20 грудня призначив дату судового засідання - 10 година 12 січня 2011 року.

Зі слів Оленцевича, суд також залучив до розгляду позову як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, сина Романа Шухевича - Юрія-Богдана Шухевича.

Нагадаємо, Донецький окружний апеляційний адмінсуд 21 квітня визнав незаконним і ухвалив скасувати указ Віктора Ющенко в 2007 році про присвоєння Шухевичу звання Героя України.

Крім того, 23 червня Донецький окружний апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня про визнання незаконним указу про присвоєння лідерові ОУН Степану Бандері звання Героя України.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.