Спецпроект

Австрієць посилав у Дніпропетровськ незадекларований орден імператора Франца-Йосифа

Застосувавши металодетектор та рентгенапарат, митники виявили в листі металічний нагородний знак у формі хреста, датований 1916 роком.

Один австрійський поціновувач старовинних військових відзнак відправив до України незадекларований коштовний лист. У конверт був вкладений орден імператора Франца Йосифа, який за Австро-Угорщини вручався за видатні заслуги державним службовцям, повідомляє прес-центр Державної митної служби України.

Під час перевірки одного із міжнародних поштових відправлень увагу інспекторів привернув простий лист, який з-поміж інших виділявся незвичайною товщиною та щільністю.

Застосувавши металодетектор та рентгенапарат, митники виявили металічний нагородний знак у формі хреста, датований 1916 роком.

Медальйон був загорнутий у клаптик синтетичного матеріалу та акуратно заклеєний в конверті. З'ясувалось, що виявлена нагорода надсилалася листом до Дніпропетровська громадянином Австрії, але попередньо не була заявлена за встановленою формою митному органу.

При більш детальному огляді залізного хреста заслуг, митники прочитали на лицьовому боці напис "VIRIBUS UNITIS" із монограмою "FJ", а на зворотньому - відлиті цифри "1916".

Фото Держмитслужби

Нагородний знак підвішений на стрічку біло-червоного кольору із металічним значком у вигляді двох схрещених мечів. За тодішніми канонами це означало, що нагороджений отримував цей хрест за військові заслуги.

За порушення митних правил відносно громадянина Австрії складено протокол. Наразі вилучену нагороду направлено до експертизи на предмет визначення її історичної та культурної цінності.

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.