Спецпроект

Австрієць посилав у Дніпропетровськ незадекларований орден імператора Франца-Йосифа

Застосувавши металодетектор та рентгенапарат, митники виявили в листі металічний нагородний знак у формі хреста, датований 1916 роком.

Один австрійський поціновувач старовинних військових відзнак відправив до України незадекларований коштовний лист. У конверт був вкладений орден імператора Франца Йосифа, який за Австро-Угорщини вручався за видатні заслуги державним службовцям, повідомляє прес-центр Державної митної служби України.

Під час перевірки одного із міжнародних поштових відправлень увагу інспекторів привернув простий лист, який з-поміж інших виділявся незвичайною товщиною та щільністю.

Застосувавши металодетектор та рентгенапарат, митники виявили металічний нагородний знак у формі хреста, датований 1916 роком.

Медальйон був загорнутий у клаптик синтетичного матеріалу та акуратно заклеєний в конверті. З'ясувалось, що виявлена нагорода надсилалася листом до Дніпропетровська громадянином Австрії, але попередньо не була заявлена за встановленою формою митному органу.

При більш детальному огляді залізного хреста заслуг, митники прочитали на лицьовому боці напис "VIRIBUS UNITIS" із монограмою "FJ", а на зворотньому - відлиті цифри "1916".

Фото Держмитслужби

Нагородний знак підвішений на стрічку біло-червоного кольору із металічним значком у вигляді двох схрещених мечів. За тодішніми канонами це означало, що нагороджений отримував цей хрест за військові заслуги.

За порушення митних правил відносно громадянина Австрії складено протокол. Наразі вилучену нагороду направлено до експертизи на предмет визначення її історичної та культурної цінності.

Година папуги. Велике кохання Зоф’ї Бартницької

Через 70 років пані Бартницька пригадувала останні чутки, які долинали про долю її чоловіка з СРСР, з самого сходу України: «Брат чоловіка, колись там — не знаю, коли — контактував з якимись військовими чинами. Йому сказали: «Його нема серед живих. Тільки не можна про це говорити». Колишній агроном, поручик резерву Зиґмунт Бартницький зник. Про те, що з ним трапилось, не можна було говорити 50 років.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР