Спецпроект

СУМСЬКИЙ ІСТОРИК: МЕНЕ ХОЧУТЬ ЗВІЛЬНИТИ ЗА ДОСЛІДЖЕННЯ ГОЛОДОМОРУ

Треба встигнути скачати файли про Голодомор з електронного архіву, поки і його не прикрили?

Директор державного архіву Сумської області Геннадій Іванущенко заявляє, що влада намагається його звільнити за дослідження Голодомору і визвольного руху на Сумщині.

Про це він сказав в коментарі офіційному сайту "За Україну!"
 
"Я постійно працюю над темою українського визвольного руху на Сумщині. Ми вже склали хронологію ХХ ст. по визвольному рухові, - сказав історик, - Ми видали перший том збірника документів "Українське відродження 1917-1920 рр. на Сумщині", вже вийшло два томи про ОУН-УПА на Сумщині. Далі готуємо до видання працю про повстанський рух 1920-1930-х рр. і вже на підході праця про дисидентів "Інакодумство на Сумщині".

"Ми являємося єдиним обласним архівом, який не просто опрацював матеріали про Голодомор і визвольний рух, а оцифрував їх. Це значно полегшує роботу дослідників. Окрім того ми створили потужний інтернет-ресурс, де ці матеріали доступні в електронному вигляді", - зауважив Геннадій Іванущенко.

"Тобто ми ведемо системну роботу по відновленню історичної пам’яті. Напевно, це певним особам з влади не подобається", - зазначив Іванущено, який водночас є головою Сумської районної організації партії "За Україну!".

Історик розповів, що на початку липня його викликали до Сумської облдержадміністрації "на розмову", де сказали, що голова адміністрації знайшов на його місце іншу людину і запропонували написати заяву на звільнення за власним бажанням.

"Я відмовився і сказав, що не граю в такі ігри. Після цього мені сказали, що звільнять іншими способам. Це почалося вже буквально через місяць – стали шукати причинити, направляти перевірки. В результаті мені винесли догану за погане збереження документів, на що достатніх коштів звісно адміністрація не виділяє і на наші звернення з цього приводу не реагувала»", - сказав Геннадій Іванущенко.

За його словами, люди, близькі до керівництва області, повідомили, що справжні причини нападків пов’язані з дослідженням Голодомору і передусім українського визвольного руху.
 
"Влада наївно вважає, що коли поставить на моє місце свою людину, то встановлять контроль над історією», - підсумував Іванущенко.

Передвістя Голодомору. Рік 1929-й

В архівних фондах розвідки знайдено документ ГПУ УСРР, датований 1929 роком, під назвою «Про чергові завдання в роботі з активною українською контрреволюцією» і з поміткою зверху – «Зберігати нарівні з шифром». У ньому ще за три роки до початку масштабного голоду в Україні простежується, як сталінські спецслужби фіксували «невидимий сплеск антирадянської активності на селі», відродження повстанських комітетів, проникнення із-за кордону розвідників УНР в усі регіони для підбурювання селян до спротиву.

Нестор-літописець Голодомору

"Дуплинат Герасим зарезал своего собаку и съел". "Пасха, раньше было веселились люди качели гармони игры все возможные а сегодня везде уныние и голод". "17/IV-33 На сегодняшний день хоронить 11 душ умерших из голода". "12/V умерла Черная Параска актевистка кандидат партии, как людей продавали за невыполнение хлебо-заготовки, так она вечером на радощах в школе танцювала, а теперь издохла из голоду как собака".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.