"Відповідальні за терор і вбивства". На могилі вояків УПА на горі Монастир "відновили" меморіальну таблицю

На зруйнованій могилі вояків УПА на горі Монастир поблизу села Верхрата у Польщі з’явилася нова табличка з провокативним змістом.

Про це пише zlubaczowa.pl.

21 квітня Любачевська поліція отримала інформацію від прикордонників, що на зруйнованій могилі вояків УПА на горі Монастир встановили нову дошку з написом: "Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і вбивства беззбройних поляків, українців та євреїв ". Крім того, на хресті замість українського тризуба з'явився християнський хрест.

"За кілька днів поляки розпочнуть розкопки на Тернопільщині у с. Пужники, котрих вони довго добивалися. Ну як добивалися. Шантажували і спекулювали в той час, коли Україна зайнята куди серйознішими справами. Ну і звісно, ніхто з польського боку не хотів виконати своєї частини зобов'язань. А саме, відновити понищені могили й пам'ятники українців у Польщі. І ось тут - "відновили"", - відреагував на провокацію історик Володимир Бірчак.

Наразі справу розслідує польська поліція та намагається встановити, хто замінив таблицю. 

"Чергова провокація і знущання над українським похованням у Польщі. Це відповідь на кроки України на зустріч в питанні поховань? Щоб переконатися що ні, мають бути дієві кроки польської влади не лише щодо усунення цієї провокації, але врешті і відновлення надмогильної таблиці у первинному вигляді, яке не відбувається надто довго", - зазначив історик та народний депутат України Володимир В'ятрович.

Нагадаємо, 2–3 березня 1945 року поблизу села Верхрата Томашівського повіту Люблінського воєводства сотня УПА "Месники-2" відбувся бій з переважаючими силами військ НКВД. Тоді загинули 62 вояки УПА (за іншими даними 66), а також багато цивільних мешканців Верхрати та сусідніх сіл.

Тіла постанців після бою поховали у братській могилі на горі Монастир. На цьому місці тривалий час стояли хрест і недобудований пам'ятник, оскільки місцева влада не давала на це згоди. Лише у 2000 році польська Рада охорони пам'яті боротьби і мучеництва на підставі договору між урядами України та Польщі насипала курган й встановила пам'ятник. На меморіальній таблиці, що знаходилась під хрестом, був напис "Полягли за вільну Україну", а також вказані  імена, прізвища та дати народження загиблих.

Більше про гору Монастир читайте у матеріалі Володимира Бірчака "Хто похований на горі Монастир?"

 

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!