АНОНС: Розмова зі Святославом Липовецьким "Героїчне покоління: як формувалися і за що боролися українські націоналісти 1930-х"

З нагоди виходу книжки Святослава Липовецького "Вбити міністра. Варшавський замах та інші пригоди українських націоналістів" відбудеться розмова з автором про покоління, що створило Організацію українських націоналістів.

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки – підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність.

Покоління, що створило Організацію українських націоналістів, мало візію майбутньої Української держави й готове було на чин заради неї. Молоді українці, випускники польських державних гімназій, про яких на суді сказали: "сини і доньки відомих і шанованих громадян". Як сталося, що нащадки відомих своїм консерватизмом галицьких українців обрали радикальні методи боротьби? 

Учасники:

Святослав Липовецький – історик, автор книжок "Вбити міністра. Варшавський замах та інші пригоди українських націоналістів" (Темпора, 2025), "Меч "Щербець" та Українські ворота: Україно-польські взаємини від поділів Речі Посполитої й до сьогодні", "Бандерівці. 200 історій з ХХ століття", "Бандерівські оповідки: від П'ємонту до проголошень державності (кін. XIX ст. – поч. 1940-х років)".

Ольга Петренко-Цеунова – випускова редакторка книжки "Вбити міністра", історична оглядачка "Українського тижня", PhD в галузі філології.

Де: "Книгарня "Є"" (Київ, вул. Лисенка, 3)

Коли: 4 квітня о 18:30

Вхід вільний.

 

Ілько Борщак. На вістрі радянської спецпропаганди у Франції

Ілько Борщак був потрібен більшовицькому режимові лише тоді, коли він чітко вписувався в схему діяльності радянської спецпропаганди за кордоном. Коли ж чекісти зрозуміли, що він грає подвійну роль, його спробували скомпрометувати в емігрантських колах саме як більшовицького агента. Жодні минулі заслуги перед радянською владою до уваги не бралися. Так чинили з усіма. Ставилися як до відпрацьованого матеріалу, з яким можна робити будь-що.

Рена Марутян: "Метою геноцидальних практик росії є стирання української національної ідентичності"

Інтерв’ю з доктором наук з державного управління, професоркою кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка Реною Марутян у Музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.