Служба зовнішньої розвідки України повернула історичний стародрук XVIII століття

Співробітники Служби віднайшли і повернули в Україну рідкісний стародрук – повну богослужбову книгу «Октоїх» («осьмигласник»), що була видана 1758 року в друкарні Почаївської Свято-Успенської лаври.

Про це інформує Служба зовнішньої розвідки України.

Зовнішня розвідка з'ясувала, що один із аукціонних домів продавав колекцію стародруків, виданих Києво-Печерською та Почаївською Свято-Успенською лаврами. Фахівці аукціону під час атрибуції стародруків встановили, що видання 1758 року містить відбитки штампів установи, де зберігалася книга. Згодом її продали особі, яка забезпечувала формування колекцій стародруків українських підприємців. Надалі "Октоїх" зберігався у приватній колекції на території АР Крим, Україна.

Згодом співробітники Служби встановили, що книга містить оригінальні штампи, які використовував Вінницький краєзнавчий музей для обліку своїх експонатів із 1920 року.

"На сьогодні примірники цього видання були зафіксовані лише у чотирьох збірках і вони мають пошкодження й неповні. А цей, що ми повернули, повний і має всі сторінки", – повідомив представник Служби зовнішньої розвідки під час передачі стародруку до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

СЗРУ наголошує: нині 101 український музей розташований під російською окупацією, в яких перебуває понад 1 700 00 предметів державної частини музейного фонду, тож робота з повернення культурних цінностей триватиме й надалі.

 

Година папуги. Погані передчуття професора Свяневича

"Я аніскільки не сумнівався, що вступ Радянської Росії у наші східні воєводства буде означати для них кінець існуючому там польському впливу і відрив тих територій від Польщі. Я не був би проти передачі тих воєводств незалежним Україні і Білорусі, якби такі існували, але не бачив сенсу в передачі їх Радянському Союзу". Як професор Свяневич передбачив Велику війну.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР